W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pieśni z ziół
Data rozpoczęcia 2020-06-26
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce fanpage Jarmarku Jagiellońskiego
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Tegorocznym tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego są zioła. Nawiązując do tego przebogatego wątku, organizatorzy festiwalu chcą pokazać, że te szczególne rośliny są nie tylko ważnym elementem natury, ale także kultury. Ich motyw pojawia się w tradycyjnym rzemiośle i sztuce plastycznej, wierzeniach, a także w pieśniach. I to właśnie na tym ostatnim temacie skupione będzie wydarzenie "Pieśni z ziół".

Kontynuując roślinno-ziołowe wątki muzyczne, spotkamy się dziś z lawendą, Anią Brodą, jej kotem oraz lirą korbową ;). Utwór, który usłyszycie to aranżacja pieśni weselnej, której warianty możemy spotkać w wielu zakątkach kraju. W polskim folklorze spotkamy się z wiankami z ruty, barwinku, róży, leliji, ale także lawendy! Pieśń opowiada o momencie przed oczepinami, kiedy to zdejmowano pannie młodej wianek z głowy. Dziewczyna symbolicznie tocząc wieniec po stole, chce go przekazać kolejno matce, ojcu oraz pozostałym członkom rodziny.

Nikt z nich jednak nie chce go przyjąć. Dopiero gdy lawendowy wianek kieruje w stronę swego Miłego, historia ta znajduje swoje szczęśliwe zakończenie.