W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pograjka - koncert i zabawa taneczna

Pograjka - koncert i zabawa taneczna
Data rozpoczęcia 2010-10-16
Godzina rozpoczęcia 19:30
Kategoria Warsztaty

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na Pograjkę - koncert i zabawa taneczna.
Wystąpią: Maciej Filipczuk (Poznań), Kapela Braci Dziobaków (Wola Destymflandzka), Melodia w Polsce (Lublin) oraz uczestnicy warsztatów instrumentalnych i inni goście specjalni.

Wstęp 5 zł

Maciej Filipczuk
Skrzypek, twórca grupy muzycznej Lautari, projektu MetaMuzyka, współtwórca grupy Transkapela. Współpracował z Orkiestrą p.w. Św. Mikołaja (MC/CD: Muzyka Gór), zespołami Hojra, Hałas Trio, kapelą Domu Tańca. Poznań oraz Teatrem Pieśń Kozła. Uczestnik projektu Podróżny Kolektyw Skrzypcowy. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów "Arche Vivum" i "MetaMuzyka", uczeń skrzypka Kazimierza Meto z Gliny.

Kapela Braci Dziobaków
Muzycy tradycyjni młodego pokolenia – grają muzykę taneczną, praktykując wraz z przyjaciółmi i rodzinami także różne inne formy aktywności muzycznej i kulturowej. Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego – stąd nazwa kapeli. Tradycje muzyczne wsi Wola Destymflandzka sięgają XIX wieku i zapoczątkowane zostały przez trzech braci: Jana, Ignacego i Edwarda Dziobaków. Ich młodzi następcy nawiązują w swoim repertuarze zarówno do tradycji rodzinnych, odziedziczonych po rodzinie Dziobaków, jak i do własnych doświadczeń gromadzonych podczas badań terenowych i spotkań z muzykantami starszego pokolenia, wybitnymi skrzypkami: Janem Gacą z Przystałowic Małych i Stanisławem Głazem z Dzwoli. Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głownie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego.
Skład zespołu: Ewa Grochowska – skrzypce, bęben; Krzysztof Butryn – bęben, basy, suka biłgorajska, Edyta Piekarczyk – basy, suka biłgorajska-basowa.

Melodia w Polsce
Zespół Melodia w Polsce powstał na początku 2008 roku w gronie trójki studentów kulturoznawstwa UMCS i z krótkimi przerwami przerwami - działa do dziś. Zespół gra w składzie: Iwona Szymanowska (cymbały wileńskie), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne) i Sławomir Niemiec (skrzypce, trąbka). Dźwięki "Melodii w Polsce" można w skrócie określić jako muzyka trans-folkowa, inspirowana polskim folklorem muzycznym ale i zagranicznym. Zespół wykorzystuje też w swoich aranżacjach muzykę legendarnej już ludowej Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa, której skrzypek, Franciszek Bździuch, był pradziadkiem Sławka.
Zaczynając od imprez organizowanych przez Koło Naukowego Instytutu Kulturoznawstwa UMCS, zespół grał już na wielu koncertach muzyki folkowej w różnych częściach Polski. W 2010 roku "Melodia w Polsce" zdobyła I nagrodę na Festiwalu Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta", wystąpiła też na 44. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, jak i na X Taborze Domu Tańca w Szczebrzeszynie.