W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pojedynek z bogami – „Apollo i Marsjasz” Tycjana – spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”

Pojedynek z bogami – „Apollo i Marsjasz” Tycjana – spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”
Data rozpoczęcia 2015-03-05
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

wstęp wolny!

Obraz jest ilustracją jednego z najmroczniejszych i najokrutniejszych greckich mitów – przedstawia obdarcie ze skóry satyra, który ośmielił się konkurować w dziedzinie sztuki z Apollem. Nie wiadomo, kiedy Tycjan zaczął malować ten obraz. Nie wiadomo też, czy powstał na zamówienie. Był wśród płócien, które nigdy nie opuściły pracowni Tycjana i pozostały tam aż do jego śmierci. Ostatnie dzieła mistrza sprawiają wrażenie „nieukończonych” – malowane są gwałtownymi impastami, kontury zanikają, a plamy barwne zlewają się. Z czego mogło wynikać non finito ostatnich obrazów Tycjana? Czy przedstawione na nich tematy są przypadkiem?

Kuratorka cyklu:
dr Anna Głowa – asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL. Zajmuje się sztuką późnoantyczną, szczególnie zagadnieniem kontynuacji tradycji starożytnej i jej przeobrażeń w późnym antyku, a także recepcją sztuki starożytnej w późniejszych epokach.

O cyklu:
Istnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w popkulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami. Kuratorką cyklu jest dr Anna Głowa. Pomysłodawcą cyklu jest Mateusz Nowak.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej