W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmów dokumentalnych Stanisławy Domagalskiej

Pokaz filmów dokumentalnych Stanisławy Domagalskiej
Data rozpoczęcia 2009-10-23
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Pokaz filmów dokumentalnych - "Łódź podwodna", "Świadkowie", "Dar wolności"


W czasie trwania spotkań będzie możliwość zakupienia książek Stanisławy Domagalskiej wydanych przez Wydawnictwo "Dom na Wsi":

INTENSYWNY ZAPACH RUTY, to wybór reportaży drukowanych m.in. w "Tygodniku Solidarność", "Powściągliwości i Pracy", "Polityce" i "Gazecie Wyborczej" w latach 1978-2002.

BAJKI MIEJSKIE to książka nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dorosłych. W poetyce opowiadań dla dzieci Autorka opisała rzeczywistość schyłkowych lat PRL-u - czas stanu wojennego.


Stanisława Domagalska (1946-2007) pisarka literatury dla dzieci i młodzieży, dziennikarka, autorka reportaży i filmów dokumentalnych. W 1981 roku dołączyła do zespołu "Tygodnika Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego redagowała w podziemiu "Tygodnik Wojenny" i "Przegląd Wiadomości Agencyjnych", którego była współzałożycielem. Oficjalnie pracowała i publikowała w "Powściągliwości i Pracy". W 1991 roku podjęła pracę w Polskiej Kronice Filmowej, gdzie pracowała do końca życia. W jej dorobku znajduje się kilka ważnych dokumentów filmowych: "Łódź podwodna", "Rozbitek", "Świadkowie", "Dar wolności".

W latach 1998-2000 Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" realizował program "Spotkania z dokumentem filmowym". Były to comiesięczne prezentacje filmów dokumentalnych oraz spotkania z ich twórcami. Do 2000 roku odbyło się 17 spotkań, m.in. z Kazimierzem Karabaszem, Marcelem Łozińskim, Andrzejem Titkowem, Maciejem Drygasem. Spotkanie poświęcone osobie i twórczości Stanisławy Domagalskiej będzie powrotem i kontynuacją cyklu "Spotkań z dokumentem filmowym".Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" proponuje uczniom lubelskich liceów i studentom wzięcie udziału w konkursie na reportaż ze spotkania poświęconego twórczości Stanisławy Domagalskiej. Praca konkursowa tematycznie powinna łączyć informacje o spotkaniu z życiem i twórczością artystki.

Ogłoszenie i regulamin konkursu są dostępne na stronie:
www.tnn.pl