W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmów "Nie czekaj na mnie", "Kochany Muslimie", "Zula z Czeczenii"

Pokaz filmów "Nie czekaj na mnie", "Kochany Muslimie", "Zula z Czeczenii"
Data rozpoczęcia 2010-04-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Projekcja filmowa

Nie czekaj na mnie
Demin Hazar, 2007, 35 min

Jest to film, który przedstawia historię uchodźców przybywających do Turcji. Każdego roku tysiące ludzi z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i z Afryki szuka schronienia przed prześladowaniami przybywając do Turcji. Wielu z tych ludzi zostaje aresztowanych przez tureckie służby bezpieczeństwa, by następnie zostać deportowanymi z powrotem do kraju, z którego uciekli. Odbywa się to bez przeprowadzenia jakichkolwiek administracyjnych procedur. Ci, którym udaje się przedostać na terytorium Turcji w nielegalny sposób, starają się wędrować dalej do krajów Unii Europejskiej. Ich podróż często kończy się tragicznie w wodach Morza Egejskiego.

Amnesty International wzywa władze Turcji do wypuszczenia wszystkich uchodźców, którzy zostali nielegalnie zatrzymani przez służby bezpieczeństwa. Zostało to uznane za łamanie podstawowych praw człowieka przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Turcja powinna znieść wszelkie przepisy i procedury prawa, które wprowadzają geograficzne ograniczenia prawa dla uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki.

Kochany Muslimie
Kerstin Nickig, 2005, 35 min

Sacita, jej mąż Said-Selim i syn Muslim mieszkają w ośrodku dla uchodźców w małej miejscowości we wschodniej Polsce. Czekają na decyzję w sprawie przyznania azylu. W swoich sercach, jeszcze “nie przyjechali” do Polski. Żyją przeszłością, którą przez lata dokumentowali za pomocą aparatu fotograficznego i kamery video.

“Kochany Muslimie…”- tak zaczyna się pamiętnik, który Sacita pisze dla swojego czteroletniego syna, Muslima, aby pewnego dnia mógł dowiedzieć się czego doświadczyli jego rodzice w Czeczenii i dlaczego uciekli do Polski. Pamiętnik ma również ułatwić Muslimowi znalezienie własnej drogi w niepewnej przyszłości, w której rodziców może już nie być.

Zula z Czeczenii
Agnieszka Arnold, 2005, 60 min

Film dokumentalny przedstawiający możliwość integracji kultur na przykładzie obozu dla uchodźców w Polsce. Jest to historia młodej Czeczenki, która po nostryfikacji dyplomu w Polsce podjęła pracę w zawodzie lekarza. Historia rodziny, tułaczka, trudności z uzyskaniem statusu uchodźców, organizacja życia zawodowego i prywatnego w zupełnie innych warunkach kulturowych i społecznych ludzi obarczonych traumą wojenną, są tematem, który daje możliwość głębszego spojrzenia, a zarazem bardziej uniwersalnego na problemy współczesnych uchodźców. Daje też obraz pragmatyki instytucji państwowych wobec nich, ale i bezpośredni stosunek społeczeństwa Polskiego do uchodźców.

Wstęp wolny