W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz filmu "Afrykańska królowa"

Pokaz filmu "Afrykańska królowa"
Data rozpoczęcia 2013-02-14
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Film

 
 
Afrykańska królowa (The African Queen, USA 1951) 105 min.
Reżyseria: John Huston
Scenariusz wg powieści C.S. Forestera: James Agee.
Obsada: Humphrey Bogart, Katharine Hepburn i Robert Morley

John Houston jest z całą pewnością najlepszym przykładem autorskiego kina amerykańskiego ze złotej epoki Hollywoodu. Cechą twórczości Houstona była niezwykła stylistyczna wszechstronność, znakiem wyróżniającym, głęboki związek jego dzieł z literacką tradycją. Film jest ostatnim obrazem reżysera przed jego kilkuletnim wyjazdem do Europy rozumianym, jako protest przeciw „polowaniu na czarownice” w związku z antykomunistyczną działalnością w świecie kultury komisji McCarthy’ego.
W Afryce w czasie I Wojny Światowej kapitan rzecznej żeglugi jest przekonany przez pruderyjnego misjonarza, by wykorzystać jego łódź do ataku na okręt wroga. „Afrykańska królowa” jest bardzo atrakcyjnym połączeniem kina różnych gatunków: romansu, melodramatu, filmu przygodowego i wojennego z mocnymi komediowymi akcentami. Mimo wagi literackiej podstawy, powstał utwór bardzo filmowy: lekki, uroczy i bezpretensjonalny. Wielka to zasługa charyzmatycznych aktorów Hepburn i Bogarta. Bogart za swoją rolę otrzymał Oscara. Grę uzupełniają piękne epickie zdjęcia Ugandy i Konga Belgijskiego sfotografowane przez Jacka Cardiffa. Mimo trudnych i, jak na owe czasy, dość eksperymentalnych warunków realizacyjnych, rezultat jest olśniewający. Film był największym kasowym sukcesem dość elitarnego w kulturowych realiach Ameryki, kina Houstona.

Wstęp wolny