W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pokaz filmu: Dybuk
Data rozpoczęcia 2015-09-20
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN”, Sala Czarna, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN”,
Udział Bezpłatny
Kategoria Dyskusja

 

W związku z tym odkryciem w 78. rocznicą światowej premiery “Dybuka” Teatr NN zaprasza na projekcję filmu, która odbędzie się na Sali Czarnej w siedzibie Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN” 20 września o godzinie 19:00. Pokaz poprzedzony będzie prelekcją Piotra Nazaruka, przybliżającą kulisy powstania filmu i jego lubelskiej premiery.

Dla uczestników przewidzieliśmy specjalny prezent: druk ulotny wykonany na przygotowanym specjalnie w tym celu czerpanym papierze, wydrukowany ze składu ręcznego w nakładzie 120 sztuk.

“Dybuk” to ekranizacja dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem. Film, osadzony w mistycznej scenerii chasydzkiego sztetla, opowiada historię niespełnionej miłości młodego talmudysty Chonena i pięknej Lei, których połączyła dopiero śmierć. Za scenografię filmu posłużył przedwojenny Kazimierz Dolny.

Pierwsza zapowiedź filmu “Dybuk”, która ukazała się 14 września 1937 roku na łamach dziennika “Lubliner Tugblat”:

Kino Bałtyk. Już od 20-go tego miesiąca prezentowana będzie w naszym kinie słynna legenda dramatyczna na podstawie Sz. An-skiego w reżyserii M. Waszyńskiego. “Dybuk”, dramatyczna legenda An-skiego przewyższa wszystkie dzisiejsze dzieła mające związek z żydowskim życiem. Pieśni religijne w wykonaniu Gerszona Siroty. W rolach głównych Morewski, Samberg, Lili Liliana, Dina Halpern, Liebgold, Bożyk, Lipman.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej