W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz na fontannie multimedialnej

Pokaz na fontannie multimedialnej
Data rozpoczęcia 2019-09-13
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce plac Litewski
Udział Bezpłatny
Kategoria Pokaz

Harmonogram na wrzesień, godz. 21:00:

  • piątek (6 września) - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne  
  • sobota (7 września) - Unia Narodów,  Historia Placu Litewskiego na Wesoło    
                   
  • czwartek (12 września) - Unia Narodów, Anioły Lubelskie                              
  • piątek (13 września) - Unia Narodów, Sen o mieście
  • sobota (14 września) - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne 
     
  • piątek (20 września) - Unia Narodów, Sen o mieście                        
  • sobota (21 września) - Unia Narodów, Anioły Lubelskie           

Przypominamy, że pomiędzy pokazami następuje około 10 minut przerwy. 

Opisy prezentowanych pokazów:

  • Unia Narodów to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy - Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwać będzie 12 minut. Scenariusz - Łukasz Witt - Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.
  • Anioły lubelskie jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwii katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3 D stwotrzył kolektyw kilku.com
  • Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.
  • Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
  • Wydarzenia Kulturalne to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej