W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz slajdów: Azoty- wulkaniczny raj na środku Atlantyku

Pokaz slajdów: Azoty- wulkaniczny raj na środku Atlantyku
Data rozpoczęcia 2016-02-18
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Al. Racławickie 14, CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy)
Organizator Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

Tych dziewięć niewielkich wysp należących do Portugalii położonych jest ok. 1500 km od wybrzeża kontynentu europejskiego. To ostatni skrawek Europy, skąd w cztery godziny można dolecieć do wybrzeży Ameryki. Wyspy leżą na styku trzech płyt tektonicznych - eurazjatyckiej, północnoamerykańskiej i afrykańskiej, co powoduje duże natężenie aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Typowym elementem krajobrazu wysp są kratery wypełnione jeziorami. Jednym z wulkanów jest góra Pico o wysokości 2351 m, która stanowi najwyższe wzniesienie Portugalii. Na wyspach, w związku z ich odległością od stałego lądu, żyje kilkadziesiąt gatunków roślin i zwierząt, które nie występują gdzie indziej na świecie. Tu też można zobaczyć migrujące wieloryby, w tym największe zwierzę w historii Ziemi - płetwala błękitnego. Położenie na środku Oceanu Atlantyckiego wpływa na pogodę wysp, która jest przeważnie deszczowa i wietrzna. To nie zachęca turystów, których na wyspach jest niewielu.

Dominującym elementem miejskiej zabudowy Azorów są charakterystyczne biało-czarne, otynkowane domy zbudowane z bloków lawy. Często organizuje się festiwale i wydarzenia o charakterze religijnym, gdzie ulice toną w kolorowych kwiatach. Mieszkańcy Azorów mają świadomość niezwykłości miejsca, w którym żyją. Są wyjątkowo otwarci, gościnni i przyjaźnie nastawieni wobec siebie i do turystów.