W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pokaz z cyklu "Miasto Movie" - "Niewidzialne Miasto"

Pokaz z cyklu "Miasto Movie" - "Niewidzialne Miasto"
Data rozpoczęcia 2012-12-05
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Film

Niewidzialne Miasto - pokaz filmowy i dyskusja podsumowująca cykl „Miasto marzenie”.

Niewidzialne Miasto to projekt zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Wizualnej i Materialnej w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu oraz firmę Metropolis, a polegający na prezentacji i analizie spontanicznych form twórczej aktywności obecnej w miejskiej przestrzeni.
Projekt Niewidzialne Miasto zajmuje się tym fragmentem społecznej rzeczywistości miejskiej, który, choć fizycznie widoczny, jest dla nas często intelektualnie niewidzialny. Przez rejestrację tego, co dostrzega nasze oko, autorzy projektu starają się zobaczyć to, czego na co dzień nie widzi głowa. To widoczne-niewidzialne życie miejskie można w różny sposób pokazać, zobrazować i opisać. Można je również poddać analizom i interpretować. Twórcy projektu fotografują więc i badają oddolne działania mieszkańców w przestrzeni miast, spontaniczne formy ich twórczej aktywności, ślady bycia i działania. Gromadzą dowody współistnienia różnorodnych estetyk i wyobrażeń o współczesnym mieście. Szukają przejawów życia i działań, alternatywnych wobec wielkomiejskich standardów i globalnej estetyki dominującej w dużych miastach.

Projekcja z Niewidzialnego miasta.
W ramach spotkania zostaną zaprezentowane cztery filmy stworzone w ramach projektu Niewidzialne miasto. Filmy będące portretami swoistych „społeczników”- osób, które oddolnemu poprawianiu przestrzeni publicznej poświęciły swoje prywatne życie, czas wolny, a często również niemałą część domowych budżetów. Pewnie dlatego „Rosną” to dokument prezentujący mężczyznę, który pomiędzy blokami we wrocławskiej dzielnicy Krzyki wyczarował wspaniałe, zaskakujące ogrody, a przy okazji walczy przy pomocy drzew i krzewów z ekspansją samochodów. „Nic mi nie zaszkodzi” to opowieść o kobiecie, która w jednej z toruńskich dzielnic wyczarowała niezwykły bar będący rodzajem domu kultury, miejsca spotkań, rozmów i zabaw miejscowej ludności. Z kolei łódzki film „Dobre chęci” opowiada o uspołecznieniu „podwórka-studni” jednej z kamienic przez jej dozorcę i o zintegrowaniu wokół tego procesu mieszkańców tego miejsca. Ostatni z filmów pt. „Zapraszamy ponownie” to portret poznańskiego szewca, który po godzinach pracy tworzy niezwykłe obiekty z resztek, które pozostają po naprawie obuwia i zamienia swój warsztat w minigalerię przyciągającą przypadkowych przechodniów, ale też stałych wielbicieli i bywalców
Spotkanie „Niewidzialne miasto” będzie podsumowaniem pierwszego cyklu pokazów filmowych „Miasto movie”, w których miasto jest tłem stanowiącym scenerię filmowych historii i cichym świadkiem kameralnych opowieści, a czasem bohaterem i aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Pierwszym z nich było „Miasto – marzenie” portretujące miasta nieco onirycznie, przez pryzmat wyobraźni i emocji reżysera.

W spotkaniu udział weźmie: Maciej Frąckowiak z Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu.
Spotkanie poprowadzą: Agnieszka Wojciechowska i Rafał Chwała.

Wstęp wolny

Powiązane:

Warsztaty Kultury