W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pomigajmy! Spotkanie o kulturze i języku Głuchych | PL+PJM

Pomigajmy! Spotkanie o kulturze i języku Głuchych | PL+PJM
Data rozpoczęcia 2023-09-24
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Nie raz spotykacie się z zapisem g/Głusi. Czy wiecie, skąd wzięła się taka forma, i czym różni się osoba głucha od Głuchej? Czy wiecie, jak nawiązać komunikację z głuchymi, i jak się zachować, gdy nie umie się polskiego języka migowego? Po co jest pętla indukcyjna? Czy każda osoba niesłysząca czyta z ruchów warg? I w końcu: jak zamigać podstawowe zwroty, które pozwolą przełamać lody i otworzyć się na społeczność osób głuchych? To tylko ułamek niezwykle szerokiego tematu, jakim jest kultura i język Głuchych. Jeśli chcecie zgłębić ten fascynujący świat, dołączcie do wydarzenia!

Spotkanie będzie miało warsztatowy charakter. Organizatorzy zapraszają wszystkich, niezależnie od poziomu znajomości języka migowego, nawet jeśli będzie to wasz pierwszy kontakt z językiem i kulturą osób głuchych. 

Wydarzenie odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, który rokrocznie jest obchodzony w ostatnią niedzielę września. Święto zostało ustanowione przez Światową Federację Głuchych w 1958 roku.

Wioletta Stępniak – Głucha od urodzenia, od dziecka biegle posługująca się Polskim Językiem Migowym. Od roku 2012 aktywnie prowadzi kursy języka migowego. Współpracuje z wieloma instytucjami. Stale służy pomocą przy różnego rodzaju projektach skierowanych do środowiska osób niesłyszących, a jej działania obejmują prowadzenie konsultacji w temacie Polskiego Języka Migowego. Jest laureatką Nagrody Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii Słowo. Na co dzień pracuje w Galerii Labirynt. 

Dostępność: Warsztaty odbywają się na parterze, w pracowni edukacyjnej Galerii Labirynt. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres:  lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty. 

Zapisy na warsztaty organizatorzy przyjmują do czwartku (21.09) lub wyczerpania miejsc. Zapisy są prowadzone online przez formularz zgłoszeniowy
Wstęp bezpłatny

Prowadzenie: Wioletta Stępniak, edukatorka Galerii Labiryn

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej