W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Poranek u Hieronima
Data rozpoczęcia 2022-11-30
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce strona na Facebooku WBP
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

W środowym odcinku odbędzie się rozmowa z Martą Grudzińską (Państwowe Muzeum na Majdanku) anonsujące spotkanie promujące książkę Stefanii Perzanowskiej „Gdy myśli do Majdanka wracają” oraz spotkanie z Birute  Jonuškaitė - litewską poetką, prozaiczką, eseistka i tłumaczką. 

Gdy myśli do Majdanka wracają

W bieżącym roku przypada 80. rocznica utworzenia obozu kobiecego w KL Lublin. Wydarzenie to jest okazją, by wspominać więźniarki, które zostały tu osadzone. Tą, która zapisała się w jego historii jako jedna z najważniejszych postaci, jest Stefania Perzanowska – założycielka i kierowniczka rewiru - kobiecego szpitala obozowego. Stefania Perzanowska pobyt w KL Lublin z punktu widzenia lekarki opisała w książce „Gdy myśli do Majdanka wracają”. Nową edycję wspomnień, wzbogaconą o posłowie i niepublikowane grypsy, opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka wraz z Państwowym Muzeum na Majdanku. 

Birutė Jonuškaitė 

Ur. w 1959 r. na Sejneńszczyźnie. Poetka, prozaiczka, eseistka i tłumaczka. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Wileńskim. Po studiach pracowała w suwalskich „Krajobrazach”, potem zamieszkała w Wilnie. Siedem lat była redaktorką naczelną popularnego na Litwie czasopisma „Rodzina”. Od 1994 r. jest członkinią Związku Pisarzy Litwy. Szesnaście lat pełniła obowiązki wiceprezeski tegoż Związku, obecnie jest prezeską. Opublikowała pięć zbiorów opowiadań, siedem powieści, dwie książki eseistyczne i dwa tomy poezji, tłumaczy literaturę polską na język litewski. W latach 1989-2020 ośmiokrotnie otrzymała różne nagrody literackie Litwy za najlepszy utwór prozatorski roku oraz dwukrotnie Nagrodę Ministerstwa Kultury Litwy za twórczość publicystyczną w dziedzinie kultury (2004 i 2020). W 2020 r. przyznano jej za twórczość z ostatnich lat nagrodę Rady Bałtyckiej. W roku 2020 otrzymała medal Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent“. W 2006 r. została uhonorowana Nagrodą im. Witolda Hulewicza za zbliżenie polskiej i litewskiej literatury, a w 2016 r. Nagrodą Rządu Litewskiej Republiki za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki oraz Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za promowanie polskiej kultury. Na język polski przełożono jej powieści Maranta (2020) oraz Maestro (2022)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej