W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Porwanie Sabinek
Data rozpoczęcia 2015-03-01
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Scena Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Dobrzańskiego 3
Kategoria Spektakl

Premiera: 14-12-2013 18:00
Reżyseria i inscenizacja: Daniel Kustosik
Kierownictwo muzyczne: Andrzej Knap
Scenografia i kostiumy: Anna Adamek
Aranżacja: Janusz Baca
Asystent reżysera: Tomasz Janczak
Asystent scenografa: Magdalena Kolary
Autorzy: Franz i Paul Schonthan
Adaptacja: Julian Tuwim
Muzyka: Tadeusz Sygietyński

W mieszkaniu panuje względny porządek (żona Ernestyna w sanatorium, ale pokojówka Weronika na posterunku). Profesor języków starożytnych Paweł Owidowicz nie ma zielonego pojęcia o tym, że w ciągu kilku dni jego całe profesorskie życie stanie na głowie. To, o czym Paweł Owidowicz wie doskonale, to stan jego portfela, który od pewnego czasu prowokuje go do refleksji o przemijaniu i kruchości życia.

Paweł Owidowicz jest szacownym obywatelem, dlatego to w jego właśnie drzwiach staje dyrektor Strzyga-Strzycki z osobistym zaproszeniem na spektakl swojego teatru, który właśnie zawitał do miasta. Dowiadując się, że profesor jest autorem niepublikowanej sztuki „Porwanie Sabinek” postanawia ją natychmiast wyreżyserować i wystawić jej prapremierę w ciągu tygodnia. Odurzony spodziewaną sławą, bogactwem i uznaniem profesor zapomina o ostrożności i skromności – zgadza się na inscenizację. Jest tylko pewien mały szkopuł – żona Pawła Owidowicza nie jest – mówiąc delikatnie – do teatru przekonana. Właściwie teatru nienawidzi oraz nim gardzi. Ponieważ Ernestyna niespodziewanie wraca z Krynicy, sprawa schodzi na poziom konspiracyjny.

Dalsze perypetie, to już parada dowcipu sytuacyjnego i literackiego. Mieszanka ambicji literackich okraszona zawiłościami rodzinnymi (Karol i chorobliwie zazdrosna Madzia) i towarzyskimi (stary znajomy Gromski i jego marnotrawny syn Emil, w którym kocha się – a jakże! - córka profesora Anulka). O tej sytuacji powiedzieć humor to mało, tu trzeba powiedzieć Tuwim!


Czas Trwania spektaklu: ok. 2 godziny, z dwiema przerwami.

Sektor I - Bilety 50,00 zł Bilety ulgowe 45,00 zł
Sektor II - Bilety 45,00 zł Bilety ulgowe 40,00 zł
Dostawki - Bilety 40,00 zł Bilety ulgowe 35,00 zł

Powiązane:

Opera Lubelska