W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Post_karnawał_pograjka
Data rozpoczęcia 2008-03-27
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14
Kategoria Tańce tradycyjne

Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa - stare pieśni z Roztocza

muzyka i taniec:
Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
oberki, polki, podróżniaki – lubelskie, radomskie, destymflandzkie

teatr?-
POSTkarnawałowa maskarada Złych Aspektów
=====================================================================

Kolęda aż po Ostatki to realizowany pod auspicjami Towarzystwa dla Natury i Człowieka projekt, zakładający studyjną pracę muzyczno- teatralną bazującą na tradycji cyklu noworoczno- karnawałowego. Uczestnicy przygotowali m.in. wyprawę kolędniczą w okolice Janowa Lubelskiego, spotykali się z wiejskimi muzykami i śpiewakami.
Maskarada Przełamania . W ramach projektu cykl warsztatów ruchowych, głosowych, plastycznych poświęcony był poszukiwaniu teatralnego języka improwizacji w duchu karnawałowego „upside down”. Ze specjalną dedykacją dla Zbyluta.

Scena In Crudo to cykl otwartych spotkań – koncertów prezentujących unikalne zjawiska tradycyjnej muzyki podane możliwie „na surowo”. Studio In Crudo to formuła laboratoryjnej pracy nad poznaniem, dokumentacją i poszukiwaniem formy kontynuacji tradycji muzycznych.


======================================================================
O wykonawcach

Stanisław Fijałkowski ( ur. 1928, Chrzanów, Roztocze) – śpiewak z muzykalnej rodziny, zwłaszcza matka (Anastazja) i babka (Marianna) były wybitnymi śpiewaczkami. Za młodu kolędował z „Herodami”. Rolnik i urzędnik GS, członek Straży Pożarnej. Laureat wielu nagród (m.in „Baszta” na Festiwalu w Kazimierzu – 2007)

Stanisław Głaz urodził się i mieszka w Dzwoli. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny. Gry na skrzypcach nauczył go ojciec. Jest jednym z ostatnich, a jednocześnie jednym z najwybitniejszych wiejskich skrzypków z regionu janowskiego. W repertuarze ma autentyczne melodie podróżniaków, polek, oberków, walczyków. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Nagroda im. Oskara Kolberga w 2000r. Wraz z nim przygrywać będzie Zbigniew Butryn muzykant, pasjonat lokalnej tradycji, członek Kapeli Dudków ze Zdziłowic, grający m.in na zrekonstruowanym przez siebie zapomnianym instrumencie – suce biłgorajskiej (skrzypce, suka biłgorajska)oraz Bronisław Rawski (bębenek) i Krzysztof Butryn (bębenek, basy).

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
skrzypce, basy, bebenek obręczowy - muzycy młodego pokolenia, zajmujący się kontynuacją i rekonstrukcją polskich tradycji muzycznych