W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pożar Lublina. Inscenizacja upamiętniająca 297. rocznicę ocalenia miasta

Pożar Lublina. Inscenizacja upamiętniająca 297. rocznicę ocalenia miasta
Data rozpoczęcia 2016-06-02
Godzina rozpoczęcia 20:30
Miejsce Początek w bazylice oo.Dominikanów
Organizator Lubelska Trasa Podziemna; Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

2 czerwca 1719 r. na przedmieściach Lublina wybuchł wielki pożar. Miasto na wzgórzu ocalało.

W rocznicę tego wydarzenia Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” zaprasza na happening opowiadający o tamtych wydarzeniach. Jak co roku 2 czerwca wśród dymu, ognia i blasku pochodni wyruszymy śladem procesji uwiecznionej na obrazie z XVIII w. znajdującym się w kościele oo. Dominikanów.

Działo się to 297 lat temu 2 czerwca 1719 r. Tego dnia od pioruna zajęły się budynki na Podzamczu, na terenie miasta żydowskiego. Jako, że zabudowania w tamtej części miasta były w dużej mierze drewniane, ogień szybko zaczął się rozprzestrzeniać ogarniając coraz to nowe obszary. Grasował już po ulicy Kowalskiej i dotarł do Klasztoru oo. bonifratrów. Zaczął zagrażać Krakowskiemu Przedmieściu i miastu w murach, pojawił się już nawet w ich obrębie na seminarium przed kolegiatą. Jednak przecudowną Krzyża Świętego protekcją pożar został od miasta odwrócony… Dominikanie lubelscy widząc szalejącą pożogę wyruszyli procesyjnie naprzeciw ogniowi niosąc relikwie drzewa krzyża świętego, przez wieki przechowywane w ich lubelskim kościele… W kościele tym, dziś noszącym rangę bazyliki, do dziś wisi też obraz odmalowujący wspomniane dramatyczne wydarzenia sprzed lat.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej