W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pożegnanie z dyskrecją. Bob Mellors w Polsce

Pożegnanie z dyskrecją. Bob Mellors w Polsce
Data rozpoczęcia 2023-09-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Biblioteka Azyl Galerii Labirynt, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Pożegnanie z dyskrecją. Bob Mellors w Polsce (1991-1996) – wspólnotowe czytanie z Szymonem Adamczakiem w Bibliotece Azyl
 
Bob Mellors to postać wciąż mało znana w Polsce. Warto jednak uważnie prześledzić jego historię, nie tylko dlatego że jest symbolem brytyjskiego ruchu LGBTQ+, lecz także dlatego, że z jego archiwum sporo można dowiedzieć się o Polsce z okresu transformacji i jej queerowej historii. Spotkanie wokół tematu poprowadzi Szymon Adamczak.
 

 

W 1991 roku Bob Mellors, uczący się esperanto i zakochany w Polakach założyciel GLF (Gay Liberation Front), przeprowadził się do Warszawy. Zmęczony neoliberalnym thatcheryzmem i postępującą komercjalizacją (queerowej) codzienności znalazł w potransformacyjnej Polsce swoją przystań. W głodnym kontaktu ze światem kraju zatrudnił się jako nauczyciel angielskiego, uczył wymowy m.in. aktorów grających w musicalu „Metro” i pracowników firmy Orbis. Był zafascynowany Europą Wschodnią, dokumentował niewidoczne dla opinii publicznej sceny z życia polskich homoseksualistów, których był uważnym świadkiem.
 
Jego notatki, w tym te dotyczące sytuacji osób transpłciowych w Polsce oraz jego własnych przygód i tożsamościowych pytań, są wyjątkowo cennym źródłem wiedzy o codzienności i problemach osób nieheteronormatywnych tego okresu. W 1996 roku Bob Mellors został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu, a kulisy brutalnego zabójstwa nadal czekają na wyjaśnienie. Pamięć o Bobie Mellorsie została zachowana dzięki wysiłkom jego przyjaciela Andrew Lumsdena, wieloletniego członka Gay Liberation Front UK oraz założyciela pierwszej gejowskiej gazety w Wielkiej Brytanii. Na podstawie przekazanego mi osobistego archiwum zapisków i fotografii należących do przyjaciela aktywisty i pisarza, w marcu 2021 roku zainicjowałem artystyczne śledztwo w sprawie warszawskiego epizodu Boba Mellorsa.
 
Niedawno zrealizowałem w oparciu o jedną z anegdot Boba krótki film „Opowieść żołnierza”, który jest obecnie prezentowany na wystawie „Queerstories_UA_PL”. W ramach sesji wspólnotowego czytania, chciałbym się podzielić z Wami tekstami i notatkami Boba oraz odkryciami i pytaniami, które towarzyszą mojemu śledztwu. Obecnie prowadzę projekt stypendialny przy wsparciu Miasta Warszawa, w ramach którego otwieramy archiwum Boba Mellorsa dla różnych queerowych społeczności.
(Szymon Adamczak)

 


Wydarzenie proponowane jest szczególnie osobom ze społeczności wokół Biblioteki Azyl oraz osób zainteresowanych queerową historią i kolektywnymi praktykami czytelniczymi.
 
Szymon Adamczak (ur. 1991, on/jego) – reżyser, dramaturg i twórca w polu przecinających się sztuk społecznych i performatywnych. Absolwent DAS Theatre w Amsterdamie i uczestnik programu THIRD dla artystów-badaczy. W swojej praktyce artystycznej czerpie z dziedzictwa aktywizmu, sztuki i literatury, które powstały w odpowiedzi na trwanie HIV/AIDS. Szymon interesuje się myślą i pedagogiką queerową, transformacyjnym potencjałem spotkań oraz złożoną liryką codzienności. Pracował jako dramaturg/kierownik literacki Teatru Studio w Warszawie oraz w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych.
Wstęp: wolny