W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera filmu: Lubelskie ślady akcji "Reinhardt"

Premiera filmu: Lubelskie ślady akcji "Reinhardt"
Data rozpoczęcia 2022-03-30
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Lublin odegrał wyjątkową rolę w przeprowadzonej przez Rzeszę niemiecką ludobójczej operacji o kryptonimie „Einsatz Reinhardt”. To tutaj zlokalizowane były ośrodki terroru i pracy przymusowej, magazyny i bocznice przeładunkowe, a przede wszystkim urzędy, z których niemieccy i austriaccy naziści planowali i koordynowali wymierzone w Żydów zbrodnie.

Lubelskie ślady akcji "Reinhardt" to zrealizowany przez Państwowe Muzeum na Majdanku film dokumentalny przybliżający miejsca na terenie miasta i w jego bezpośredniej okolicy, szczególnie związane z ludobójczą operacją, której śmiertelnym żniwem są blisko dwa miliony Żydów zgładzonych w latach 1942–1943.

Współczesny wygląd poszczególnych budynków i miejsc jest przyczynkiem do opowieści o ich historii i funkcjach, które nadali im sprawcy akcji „Reinhardt”. Przekaz wzbogacają liczne zdjęcia i materiały archiwalne oraz fragmenty relacji świadków. Celem filmu Lubelskie ślady akcji "Reinhardt" jest popularyzacja wiedzy na temat topografii okupacyjnego Lublina. Przede wszystkim ma on jednak za zadanie upamiętnić ofiary akcji „Reinhardt” – żydowskie dzieci, kobiety i mężczyzn pochodzących z okupowanej Polski, Rzeszy, Austrii, Protektoratu Czech i Moraw, Słowacji, Grecji, Jugosławii, Holandii, Francji czy Białorusi.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej