W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Premiera komedii "Zemsta"
Data rozpoczęcia 2008-03-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spektakl

Teatr Kameralny w Lublinie pod dyrekcją Jana Wojciecha Krzyszczaka
oraz Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

serdecznie zapraszają

na premierę komedii Aleksandra Fredry "Zemsta"
w reżyserii, opracowaniu scenograficznym i muzycznym Andrzeja Żarneckiego

Zemsta, komedia w 4 aktach, powstała w 1833 roku, wystawiona po raz pierwszy 17 lutego 1834 roku we Lwowie, pierwodruk, także we Lwowie, w roku 1838, a więc 170 lat temu.

Akcja utworu rozgrywa się niedługo po zaborach. Podstawę intrygi stanowi spór dygnitarzy szczebla powiatowego, Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka, sąsiadujących ze sobą w podzielonym na dwie części zrujnowanym zamczysku. Rejent jest za naprawą dzielącego zamek muru, Cześnik przeciw. Szukający zemsty na sąsiedzie Cześnik zmusza do ślubu jego syna Wacława ze swoją synowicą Klarą. Nie wie, że oni i tak potajemnie się kochają, a cały majątek w rzeczywistości należy właśnie do Klary. Sąsiedzi w końcu godzą się ze sobą. Doniosłą rolę w komedii odgrywa pieczeniarz Papkin, blagier podszyty tchórzem, postać niezwykle zabawna rodem z typu żołnierza-samochwały.

Wystąpią:
Cześnik – Jan Wojciech Krzyszczak
Klara – Kinga Waligóra
Rejent – Andrzej Redosz
Wacław – Łukasz Król
Podstolina – Jolanta Rychłowska-Żarnecka
Papkin – Szymon Sędrowski
Dyndalski – Tomasz Bielawiec
Michał Kafar – Andrzej Golejewski
Maciej Miętus – Marek Fabian

Powiązane:

Dom Kultury LSM