W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezentacja "A lato było piękne tego roku…"

Prezentacja "A lato było piękne tego roku…"
Data rozpoczęcia 2019-09-07
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Koszt udziału na wydarzenie obowiązują zapisy
Kategoria Prezentacja multimedialna

Wystawą sztuki antywojennej i historyczną grą miejską Państwowe Muzeum na Majdanku rozpocznie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

„Lublin pod okupacją niemiecką” – to tytuł edukacyjnej gry miejskiej zorganizowanej z okazji wrześniowej rocznicy. 1 września uczestnicy będą rozwiązywać zadania w poszczególnych punktach miasta, dzięki temu poznają losy okupacyjnego Lublina i lokalizacje najważniejszych niemieckich urzędów i więzień.

Dzień wcześniej, 31 sierpnia, Muzeum przygotowało oprowadzanie po wystawie sztuki ludowej„Stara śpiewka antywojenna”. Zaprezentowane zostanie 12 obrazów malowanych na szkle autorstwa Zdzisława Walczaka i Janiny Walczak-Budzicz z domu Jarosz. Są to przedstawienia wojny widziane oczami artystów ludowych. Podejmują tematy: okrucieństwa, cierpienia, rozstania, strachu, rozpaczy, śmierci; a przy tym pragnienia pokoju, szczęścia, ładu i miru domowego.

Tydzień później, 7 września dla wszystkich, którzy będą chcieli dowiedzieć się, jak pierwsze dni II wojny światowej wspominają więźniowie obozu na Majdanku, Muzem organizuje filmową prezentację relacji uzupełnioną o historyczne zdjęcia Lublina.

Tego dnia przypomniana zostanie również wojenną historię Lublina, która rozpoczęła się wraz z niemieckimi nalotami na miasto . Największy niemiecki atak lotniczy miał miejsce 9 września. O szczegółach tych dramatycznych wydarzeń – o brygadzie pościgowej, która stała wówczas pod miastem i nieskutecznej obronie przeciwlotniczej – będzie można posłuchać podczas wykładu i prezentacji multimedialnej.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu wydarzeń zorganizowanych przez Państwowe Muzeum na Majdanku z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej: 

31 sierpnia
12.00 Otwarcie wystawy „Stara śpiewka antywojenna” – obraz wojny widzianej oczami artystów ludowych
Miejsce: Muzeum, Centrum Obsługi Zwiedzających

1 września
11.00 – Gra miejska „Lublin pod okupacją niemiecką”
Miejsce: Lublin, plac Litewski

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy do wzięcia udziału w edukacyjnej grze miejskiej, zatytułowanej „Lublin pod okupacją niemiecką”. Jej celem jest przekazanie wiedzy na temat dziejów Lublina w okresie okupacji niemieckiej. Posługując się kartą zadań i mapą, uczestnicy docierać będą do miejsc, w których napotkają „punktowych”, osoby obsługujące grę. Punktowi przekażą instrukcję i materiały do rozwiązania danych zadań. W ten sposób uczestnicy dowiedzą się, gdzie w czasie wojny zlokalizowane były niektóre z ważnych niemieckich urzędów, instytucji oraz miejsc terroru. Poznają też ich funkcję, znaczenie oraz historie, które tam się rozgrywały.

Czas i rozpoczęcie gry: Miejscem gry będzie śródmieście Lublina. Punkt startowy zlokalizowany zostanie na placu Litewskim (między gmachem Wydziału Politologii UMCS a pomnikiem Unii Lubelskiej). „Punktowi” w wyznaczonych miejscach dostępni będą w niedzielę 1 września w godzinach 11.00–15.00. Czas potrzebny na wykonanie wszystkich zadań to około 2 godziny. Aby wziąć udział w grze, należy zgłosić się do punktu startowego gry na placu Litewskim najpóźniej do godziny 13.00.

Zapisy: Udział w grze jest darmowy. Aby zgłosić się, należy wysłać maila na adres info@fundacjatrach.org lub 1 września zgłosić się do punktu startowego gry na Placu Litewskim.
Gra zorganizowana została przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Fundacją Animatorów i Twórców Kultury „Trach”.

7 września
Miejsce: Muzeum, Centrum Obsługi Zwiedzających
11.00–11.40 „A lato było piękne tego roku…” – wybuch II wojny światowej w pamięci świadków. Prezentacja relacji wydarzeń z września 1939 r. oraz historycznych zdjęć Lublina

11.45–12.25 „Niemieckie naloty na Lublin we wrześniu 1939 r.” – wykład połączony z prezentacją multimedialną

Na wydarzenia obowiązują zapisy drogą mailową na adres  lub telefonicznie pod numerem (+48) 81 710 28 33.
Liczba miejsc jest ograniczona.