W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezentacja gry: "Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie"

Prezentacja gry: "Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie"
Data rozpoczęcia 2015-11-16
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" pracuje nad projektem "Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie". Jest to próba opowiedzenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, historii majątków ziemskich na Lubelszczyźnie od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

Głównym elementem projektu i punktem wyjścia do dalszej narracji jest wirtualny model 3D majątku w Moniakach koło Urzędowa (pow. Kraśnik). „Odwiedzający” dwór i okalający go teren staną się uczestnikami gry przygodowej, której kanwą będą prawdziwe, niesamowite losy obiektu, jaki dziś, po przenosinach, znajduje się w zupełnie innym miejscu, pełniąc nową rolę.

Bazą do powstania modelu 3D posiadłości są: mapa pamięci, plany budynku, relacje mówione oraz fotografie pozyskane od Zofii Zinserling, córki ostatnich dziedziców z Moniak.

Fabuła gry została oparta na relacjach mówionych Zofii Zinserling i opowiada o losach małej Zosi w trakcie II wojny światowej. Przeczesując dwór i jego okolice wykonujemy kolejne zadania i natrafiamy na wskazówki, które fragment po fragmencie odsłaniają przed nami dzieje rodziny Zofii i dworu wpisaną w trudną historię wojny.

 

Wykorzystując zasady grywalizacji w projekcie edukacyjnym staramy się precyzyjnie odtworzyć zapomniany świat ziemiaństwa dla współczesnych użytkowników Nowych Mediów. Gra, korzystając z perspektywy pierwszoosobowej wciąga nas w przeszłość. Wykonywanie kolejnych zadań pozwala pełniej wczuć się w sytuację Zosi. Odtworzony wygląd wyposażenia wnętrz, układ dworu i jego otoczenia subtelnie podsuwa graczowi wiedzę.

Ponadto poza trybem fabularnym przewidziany został także tryb zwiedzania, w którym możemy swobodnie poruszać się po dworze i jego otoczeniu. W ten sposób, natrafiając na fragmenty historii mówionych, archiwalne fotografie i opisy miejsc poznajemy dzieje majątku w Moniakach.

Grę dla projektu przygotowują w kooperacji studia:

Mutated Byte http://mutated-byte.com

Poligon Studio http://poligonstudio.pl

Ponadto, w ramach projektu nagrane zostały relacje mówione byłych ziemian, pracowników majątków oraz mieszkańców okolicznych wsi; pozyskiwane i digitalizowane są archiwalne materiały ikonograficzne, a także artykuły naukowe i wspomnieniowe; wykonana została współczesna dokumentacja fotograficzna wybranych majątków; utworzony zostanie także multimedialny szlak majątków ziemiańskich na Lubelszczyźnie. Warto podkreślić, iż wszystkie pozyskane i wytworzone w ramach projektu materiały dostępne będą on-line, na stronie internetowej projektu.

Prezentacja gry i podsumowanie projektu odbędzie się 16 listopada, o godzinie 17:00 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. W wydarzeniu udział weźmie między innymi Zofia Zinserling, która raz jeszcze opowie o majątku w Moniakach. Ponadto swój udział zapowiedziało wiele osób ze środowiska ziemiańskiego, naukowcy, regionaliści i działacze kultury.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej