W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Proces" Katarzyna M. Rymarz & Alejandro Magaña Avina | Wystawa

"Proces" Katarzyna M. Rymarz & Alejandro Magaña Avina | Wystawa
Data rozpoczęcia 2019-04-05
Godzina rozpoczęcia 18:00
Data zakończenia 2019-04-26
Miejsce Piękno Panie, ul. Jezuicka 17
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Tegoroczny cykl wystaw i spotkań w ramach projektu "Sztuka w dialogu" w Piękno Panie rozpoczynamy od wyjątkowego dialogu w przestrzeni wirtualnej, toczonego w różnych językach, także językach sztuki.
Wystawa jest wynikiem eksperymentu w obszarze mediów społecznościowych, która pokazuje, jak ważne jest komunikowanie na różnych płaszczyznach i jak wielka jest tęsknota człowieka za trwałymi, autentycznymi relacjami z żywym człowiekiem. Skłania do refleksji nad tym, co tak naprawdę pozostawiamy po sobie w Internecie i na ile mamy dystans do tego, co robimy w sieci. Przypomina, że nowoczesne formy komunikacji, mogą prowadzić do utraty więzi i ucieczki w samotność.

Realizacja Katarzyny M.Rymarz, artystki mieszkającej i tworzącej w Lublinie i Alejandro Magaña Avina, Meksykanina z Zapopan odzwierciedla dialog dwojga twórców, którzy zetknęli się przypadkiem w świecie wirtualnym i zaczęli robić wspólne projekty w realu. Jest to eksperyment z formą i treścią, a także z komunikacją obcych sobie ludzi, władających każdy innym językiem. Do szkiców Katarzyny M. Rymarz Alejandro Magaña Avina skomponował w 2015 roku muzykę. Obecnie twórcy spotkali się ponownie by przeprowadzić eksperyment ze słowem pisanym i zapisem muzycznym.

 

Katarzyna: Kiedy Alejandro przesłał mi swoje opowiadanie potencjalnie do zilustrowania, musiałam, nie znając hiszpańskiego, zapoznać się z jego treścią. Nie było sensu, aby tłumaczył je na angielski, skoro angielski jest dla niego językiem obcym. Pomyślałam, że technologia przychodzi nam z pomocą i wrzuciłam tekst w translatora. Efekt automatycznego tłumaczenia to czysty surrealizm obfitujący w przedziwne i nośne sformułowania. Proces przeredagowania tego tekstu wydał mi się o wiele bardziej interesujący niż zilustrowanie opowiadania.

Efekt tego niezwykłego spotkania w wirtualnej przestrzeni i poszukiwania uniwersalnego medium przekazu do oglądania i słuchania - w Piękno Panie tylko od 5 do 26 kwietnia.