W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Projekcja filmu "Dom zły"
Data rozpoczęcia 2013-01-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

 
 
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Łukasz Kośmicki, Wojciech Smarzowski
Występują. Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel , Bartłomiej Topa, Kinga Preis, Robert Więckiewicz
Polska 2009 / 105’ / od 15 lat
Film z angielskimi napisami

Po projekcji odbędzie się spotkanie z gośćmi - transmisja on-line na stronie Teatru Starego.
Prowadzenie: Magdalena Sendecka, gość: Arkadiusz Jakubik

Pijani w sztok milicjanci w mroźny dzień pierwszych miesięcy stanu wojennego próbują przeprowadzić wizję lokalną w gospodarstwie Dziabasów, gdzie 4 lata wcześniej doszło do potwornej zbrodni. Towarzyszy im oskarżony Edward Środoń, przedstawiający swoją wersję wydarzeń upiornej nocy. Nie wiemy, co ostatecznie się stało, przecież Środoń może kłamać...

Smarzowski w kolejnej błotnistej, mroźnej, podlanej wódką historii (po „Weselu” z 2004 roku) rozprawia się z nostalgicznym obrazem PRL-u. Misternie przeplatając dwa plany czasowe, w których rozgrywa się akcja, pokazuje świat, w którym nie ma sprawiedliwych, a dążenie do poznania prawdy bywa tyleż bezowocne, co niebezpieczne. Zrywa z wygodnym mitem skorupy i tlącego się pod nią „wewnętrznego ognia”, narodu, który przetrwa w najgorszych warunkach, ocalając „duszę anielską”. Zło rodzi zło, nie sposób wyrwać się ze szponów systemu, którego istotą jest kłamstwo.
Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2009: nagroda za reżyserię, scenariusz (Wojciech Smarzowski, Łukasz Kośmicki), montaż (Paweł Laskowski)
Warszawski Festiwal Filmowy 2009: Nagroda Publiczności
Plus Camerimage 2009: Srebrna Żaba za zdjęcia (Krzysztof Ptak)
Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2010: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, montaż, Nagroda Publiczności; nominacje: najlepszy film, scenariusz, główna rola kobieca (Kinga Preis), główna rola męska (Marian Dziędziel) , drugoplanowa rola męska (Robert Więckiewicz)
Brooklyn International Film Festival 2010: certyfikat dla wybitnego osiągnięcia w kategorii producent
MFF TofiFest Toruń 2010: Złoty Anioł dla najlepszego filmu polskiego
Złota Kaczka pisma „Film” dla najlepszego filmu i najlepszego aktora (Marian Dziędziel) sezonu 2009/2010


Bilety: normalne: 10 zł, ulgowe: 8 zł.