W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Projekcja filmu "Faraon"
Data rozpoczęcia 2013-01-07
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz: Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz
Występują: Jerzy Zelnik, Wiesława Mazurkiewicz, Barbara Brylska, Krystyna Mikołajewska, Ewa Krzyżewska, Piotr Pawłowski, Leszek Herdegen, Stanisław Milski, Kazimierz Opaliński
Polska 1965 / 180’ / od 12 lat
Film z angielskimi napisami
Film zrekonstruowany cyfrowo w ramach Projektu KinoRP

Nominacja do Oscara w kategorii film obcojęzyczny, 1967
Złota Kaczka pisma „Film” dla najlepszego filmu polskiego
Nagroda Państwowa I stopnia

Znakomite w powieści Prusa jest właśnie to, że pisze on jednocześnie o Egipcie i nie o Egipcie. Że stale myśli o Polsce i o Polakach. Wykorzystuje swoje doświadczenia, przeprowadza analogie z tym, co sam przeżywał i obserwował. Trzeba najpierw , by nie popaść w anachronizm, dostosować Prusa do naszego współczesnego myślenia, zbliżyć go do nas, a potem z kolei oddalić się w kierunku starożytnego Egiptu. A więc dać widzowi nową, choć opartą na powieści, propozycję – mówił Jerzy Kawalerowicz na planie filmu.
Reżyserowi i scenarzystom (współautorem scenariusza był Tadeusz Konwicki) zależało przede wszystkim na wydobyciu uniwersalnego dylematu władzy, pokazaniu dramatu jednostki uwikłanej w tryby wyborów niemożliwych do rozstrzygnięcia, racji równie słusznych, co obarczonych ryzykiem porażki, idealistycznych celów i pragmatycznych środków niezbędnych do ich realizacji.
W swoim czasie film bywał wręcz odczytywany jako głos o dramacie zawiedzionych nadziei polskiej inteligencji, związanych z odwilżą 1956 roku. Ale równie ważny był aspekt estetyczny. Dzięki fenomenalnym zdjęciom Jerzego Wójcika, z którym współpracował Wiesław Zdort, a kamerę prowadził Witold Sobociński, „Faraon” należy do najbardziej konsekwentnych wizualnie, najpiękniejszych obrazów polskiego kina.
Magdalena Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Bilety: normalne: 10 zł, ulgowe: 8 zł.