W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekcja filmu "Kostomłoty nad Bugiem"

Projekcja filmu "Kostomłoty nad Bugiem"
Data rozpoczęcia 2013-01-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Film

Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Instytut Kulturoznawstwa oraz Studenckie Koło Naukowe Folklorystów i Etnologów UMCS w Lublinie zapraszają na projekcję i spotkanie autorskie z twórcami filmu pod tytułem "Kostomłoty nad Bugiem".

W północno-wschodniej części województwa lubelskiego, w powiecie bialskopodlaskim na Równinie Kodeńskiej Lubelskiego Polesia, 13 km na południe od Terespola, tuż nad graniczną rzeką Bug, położone są Kostomłoty.
Ta pamiętająca czasy królów Władysława IV i Jana Kazimierza, powstała w 1412 roku, licząca dzisiaj kilkadziesiąt domostw wieś, zachowała do czasów współczesnych pamięć o męczennikach unickich, którzy w czasie zaboru rosyjskiego oddali życie za swoją wiarę. Istniejąca tu od 1627 roku parafia kultywuje wschodni obrządek liturgiczny w języku bizantyjsko-słowiańskim, będąc jedyną w Polsce, Europie i świecie cerkwią neounicką.

Lubelska Wytwórnia Filmowa w ramach promocji Lubelszczyzny postanowiła zrealizować dłuższy film dokumentalny, który ukazuje rzekę Bug, wieś Kostomłoty, historię cerkwi, ślub unicki, liturgię „Wieczerni” oraz odpust ku czci patrona parafii świętego Nikity.

Filmy zrealizowane przez zespól Lubelskiej Wytwórni Filmowej pod kierownictwem Janusza Hanasa – reżysera, autora zdjęć, montażystę i grafika.

Wstęp wolny.

Powiązane:

Dom Kultury LSM