W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekcja filmu "Olivier Twist" w ramach cyklu Miasto Movie

Projekcja filmu "Olivier Twist" w ramach cyklu Miasto Movie
Data rozpoczęcia 2013-02-06
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Film

Reż. Roman Polański, czas 130', 2005 r.

Roman Polański sięga do klasycznej powieści Karola Dickensa, zabierając tym samym widzów do XIX Londynu. Tytułowy Oliver (w tej roli debiutujący, wybrany z ponad tysiąca kandydatów, Barney Clark) to tzw. „dziecko ulicy”, chłopiec wychowywany w sierocińcu, od najmłodszych lat przechodzący prawdziwą szkołę życia. Po wielu perturbacjach mały bohater wpada „pod skrzydła” niejakiego Fagina (w tej roli znakomity Ben Kingsley) - szefa bandy młodocianych złodziejaszków. Tak w dużym skrócie można opisać początek przygód Olivera Twista - jednej z najsłynniejszych postaci ze świata literatury dziecięcej.

O jego popularności może świadczyć fakt, że książka doczekała się ponad dwudziestu ekranizacji, w tym tak znanych, jak zdobywca ośmiu Oskarów – „Oliver” z 1968 czy jeszcze starsza wersja z 1948, z pamiętną rolą Aleca Guinnessa. Wersję Polańskiego, większość krytyków uznaje za ekranizację klasyczną, co wcale nie oznacza w tym przypadku zarzutu. Film urzeka wspaniałą, bardzo starannie odwzorowującą klimat Londynu scenografią autorstwa Allana Starskiego oraz pięknymi zdjęciami Pawła Edelmana. Wrażenie robi też dbałość o kostiumy i rekwizyty. W zasadzie cała strona wizualna dzieła prezentuje się imponująco. Warto zatem zanurzyć się w mroczne, londyńskie uliczki i zaułki, by wraz z małymi bohaterami przeżyć niezapomnianą przygodę. Co ciekawe, Polański pytany o motywację do pracy nad tym obrazem, przyznał, że chciał w końcu zrobić jakiś film także dla swoich dzieci. Wypada zatem sprawdzić jak autor kultowego „Noża w wodzie” czy „Dziecka Rosemary” poradził sobie w tym gatunku.

Film jest prezentowany w ramach cyklu Miasto Movie #2 - Wielkomiejska baśń
Kino od dnia swoich narodzin było specyficzną sztuką opowiadania historii. Przyciągało i fascynowało ludzi ruchomymi obrazami. Legendarny „Wjazd pociągu na stację w Ciotat” autorstwa braci Lumiere wywołał szok ale i ogromne zaciekawienie widowni. Był to schyłek XIX wieku a zarazem początek pięknej historii filmu. Chwilę później świat poznał wielkiego maga i wizjonera kina - Georgesa Melisa. Jego fantastyczne opowieści, odrealnione i niesamowite historie można śmiało uznać za przykład pierwszych filmowych baśni. Do kanonu weszły takie dzieła jak: „Podróż na księżyc”, „400 diabelskich żartów”, „Zdobycie bieguna” czy „Podróż do krainy niemożliwości”, a z licznych pomysłów artysty do dziś czerpią twórcy nam współcześni. Filmowa baśń natomiast znalazła swoje stałe miejsce pośród innych gatunków. Można powiedzieć, że  w dzisiejszym popkulturowym kinie przeżywa wręcz prawdziwy renesans. Każdego roku na ekrany wchodzą produkcje oparte na baśniowych motywach, czasem w ujęciu klasycznym, czasem przemieszane z ikonografią komiksową lub zapożyczoną z gier komputerowych.

W tym nurcie funkcjonuje również tzw. „baśń wielkomiejska” czyli opowieść osnuta na miejskiej legendzie lub posiadająca rozpoznawalne elementy magiczne bądź fantastyczne. Akcja wybranych przez nas filmów osadzona jest w przestrzeni miejskiej (czasem miasta realnego jak np. Nowy York w filmie „Fisher King”, czasem fikcyjnego jak choćby w „Mieście zaginionych dzieci”), przesłanie natomiast, jak to zwykle w baśniach, pozostaje uniwersalne i czytelne. Ciekawą kategorią w tym przypadku są tzw. „Urban Legends” - czyli legendy miejskie, bardzo chętnie wykorzystywane przez scenarzystów filmowych. Do kultowych można zaliczyć już mity o aligatorach grasujących w kanałach Nowego Yorku czy nasze czarne wołgi porywające małe dzieci z ulic miast. Każde miasto ma swoją własną opowieść i wiele z nich znalazło już drogę na duży ekran. W nadchodzącej odsłonie Miasto Movie postaramy się zaprezentować Państwu kilka ciekawych przykładów takich właśnie obrazów. Miasto będzie zatem scenerią niezwykłych wydarzeń, niesamowitych historii, wielkich wzruszeń i miejmy nadzieję, triumfu dobra nad złem.  

O Cyklu Miasto Movie:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych, gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia.
Miasto w naszych pokazach ma wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Uwaga! Pokazy filmowe z cyklu Miasto Movie obywać się będą w nowej siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5.

Wstęp wolny.

Powiązane:

Warsztaty Kultury