W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki: Dwie godziny. Wspomnienia mieszkańców Chełmszczyzny i Południowego Podlasia o akcji „Wisła”

Promocja książki: Dwie godziny. Wspomnienia mieszkańców Chełmszczyzny i Południowego Podlasia o akcji „Wisła”
Data rozpoczęcia 2014-11-30
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Kategoria Spotkanie

Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Sekcja Młodzieżowa Towarzystwa Ukraińskiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie zapraszają na prezentację książki: Dwie godziny. Wspomnienia mieszkańców Chełmszczyzny i Południowego Podlasia o akcji „Wisła”; (pod redakcją ks. Marcina Gościka, Katarzyny Sawczuk, Olgi Kuprianowicz, Katarzyny Rabczuk, Joanny Iwaniuk, Lublin – Biała Podlaska 2013).

Program spotkania:
film promocyjny,
powitanie gości,
wystąpienia oficjalnych gości,
słowo opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej ks. Marcina Gościka,
Olga Kuprianowicz, Katarzyna Rabczuk Akcja „Wisła” (1947) we wspomnieniach mieszkańców Chełmszczyzny i Południowego Podlasia,
prezentacja fragmentów wspomnień zamieszczonych w książce,
dyskusja
Spotkanie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji RP

Akcja „Wisła” była masową deportacją (przesiedleniem) Ukraińców – obywateli Polski dokonaną przez polskie władze komunistyczne w 1947 r. Była ona z założenia represją skierowaną wobec określonej grupy narodowościowej. Deportowano ok. 140 000 osób z środkowo- i południowo-wschodnich obszarów państwa polskiego w jego powojennych granicach – z województw rzeszowskiego, lubelskiego i częściowo krakowskiego, czyli regionów: Łemkowszczyzna, Przemyskie, Chełmszczyzna i Południowe Podlasie. Osiedlono ich na ziemiach włączonych do Polski po wojnie, tzw. Ziemiach Odzyskanych.
        
 Książka Dwie godziny. Wspomnienia mieszkańców Chełmszczyzny i Południowego Podlasia o akcji „Wisła” oddaje głos poszczególnym osobom z wielkiej liczby przesiedlonych. Każda z tych osób – to życie, w którym nagle, bardzo brutalnie wszystko się zmieniło. Nakaz deportacji zaskoczył ludzi. Często mieli oni tylko tytułowe dwie godziny na spakowanie dorobku całego życia i wyjazd w nieznane. My, jako prawosławna młodzież z Chełmszczyzny i Południowego Podlasia, dobrze znamy tę historię – z opowieści naszych babć i dziadków, którzy przeżyli wysiedlenia w swoim dzieciństwie lub wczesnej młodości. Jako potomkowie tych ludzi pielęgnujemy pamięć o tych wydarzeniach, aby w przyszłości, czerpiąc naukę z historii, uniknąć więcej takich błędów, a także wyjaśnić, dlaczego na Chełmszczyźnie
i Podlasiu jesteśmy mniejszością.
     
           
Trwa sprzedaż publikacji. Książkę można nabyć w sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej przy okazji większych świąt oraz na spotkaniach promocyjnych.