W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Promocja książki Kazimierza S. Ożoga

Data rozpoczęcia 2014-03-10
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Promocja

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na promocję książki Kazimierza S. Ożoga "Pomniki Lublina" połączoną ze spotkaniem z Autorem.

Najnowsza publikacja Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” dotyczy lubelskich pomników i jest pierwszą monografią opowiadającą o zespole monumentów, którego początki sięgają XVII wieku. Książka Kazimierza S. Ożoga "Pomniki Lublina" składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi trzynaście rozdziałów, które opowiadają o kolejnych grupach obiektów rzeźbiarskich i architektonicznych. Są one związane zarówno z wielką historią państwa i oficjalną propagandą, jak i z historią samego Lublina, zamieszkującymi go grupami etnicznymi i zawodowymi. Autor omawia zarówno dzieła najwyższej klasy, jak i realizacje słabe i kiczowate (których w ostatnich latach nie brakuje w przestrzeni Lublina). Notuje też pomniki zdemontowane lub zniszczone oraz dzieła, które zaistniały jedynie w sferze marzeń i planów. Jeden z rozdziałów poświęcony jest rzeźbie plenerowej, w tym niezwykłemu przedsięwzięciu, jakim były Lubelskie Spotkania Plastyczne. Drugą część książki stanowi obszerny katalog, zbierający szczegółowe informacje na temat poszczególnych obiektów. Każdemu z nich towarzyszy co najmniej jedno zdjęcie lub (w przypadku dzieł nie istniejących) rysunek.

Książka jest efektem badań oraz działalności krytycznej i publicystycznej prowadzonej od 2002 roku przez Kazimierza S. Ożoga, historyka sztuki i historyka, absolwenta m.in. Instytutu Historii Sztuki KUL. Autor specjalizuje się w badaniu relacji łączących sztukę z pamięcią i patriotyzmem oraz ich materialnych wyrazów, którymi są najczęściej pomniki. W 2007 roku wydał swój doktorat „Miedziany Pielgrzym. Pomniki Jana Pawła II w Polsce w latach 1908-2005”, w 2012 roku opublikował studium „Orzeł biały na tle mroków nocy. Ikonografia Piotra Skargi”. Przygotowuje obszerną monografię dotyczącą pomników powstałych w Polsce po 1989 roku oraz książkę poświęconą materialnej pamięci Głogowa (do którego przeprowadził się i w którym pracował po obronie doktoratu). Obecnie jest adiunktem w Katedrze Sztuk Pięknych Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, mieszka pod Opolem.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne