W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki: „Puste miejsce przy stole”

Promocja książki: „Puste miejsce przy stole”
Data rozpoczęcia 2016-12-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

„Puste miejsce przy stole” to nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To sześć bardzo indywidualnych opowieści o zetknięciu się ze światem, który się zawalił, z uchodźcami, o których tyle już przeczytaliśmy, obejrzeliśmy i usłyszeliśmy, z uchodźcami, których się boimy tak, jak boimy się czasem niezapowiedzianych gości.

Na spotkaniu premierowym, na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina, o procesie powstawania książki opowiedzą jej autorki. Będzie z nami także Iwona Chmielewska. Chcemy, by to spotkanie stało się okazją, by dowiedzieć się więcej o uchodźctwie i przełamać własny strach. To także zaproszenie do wspólnego stołu i wspólnego szukania odpowiedzi na pytanie: Co możemy zrobić z naszym pustym miejscem przy stole?

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa oraz publikacja "Inny Dom", będąca zapisem rozmów z cudzoziemcami mieszkającymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

Na spotkaniu premierowym książkę będzie można kupić w cenie 30 zł/sztuka.

Książka „Puste miejsce przy stole” powstała w ramach Pracowni Książki Nieobojętnej i programu Inny Lublin realizowanego w Domu Słów. Prace nad książką trwały niemal pół roku. Do jej stworzenia zaprosiliśmy sześć młodych artystek, które najpierw odbyły dwutygodniowe warsztaty pod opieką uznanych autorek: twórczyń nagradzanych na całym świecie picture booków Iwony Chmielewskiej i Joanny Concejo, lingwistki dr Magdaleny Sikorskiej oraz poetki Justyny Bargielskiej.
Ważnym elementem warsztatów była wizyta w Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli, gdzie młode autorki mogły spotkać się z uchodźcami. Ponadto w ramach warsztatów odbyły się spotkania z wolontariuszami pomagającymi uchodźcom (Centrum Wolontariatu) oraz społecznymi aktywistami (m. in. z ks. Alfredem Wierzbickim czy prof. Jerzym Bartmińskim).

Autorkami picutre booka „Puste miejsce przy stole” są: Małgorzata MAUKO Korczak, Joanna Ambrozja Lewandowska, Marta Tomiak, Dasza Voronina, Karolina Jeske, Ada Augustyniak.

„Puste miejsce przy stole” to sześć niezależnych, graficznych opowieści o radzeniu sobie z tematem uchodźstwa. Opowiadają o głębokiej chęci pomocy, współczuciu, ale też o wyparciu i strachu. Prezentacje poszczególnych autorek są niezwykle osobiste; chętnie sięgają do swoich własnych doświadczeń życiowych, jednak w kręgu ich inspiracji znalazły się też dziecięce rysunki z czasów II wojny światowej czy wiersz Barańczaka „Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka”.

Autorki zdają sobie sprawę, że nawet najdoskonalsza Książka Nieobojętna nie jest w stanie pomóc ludziom, którzy przez wojnę stracili dorobek całego życia, zdrowie i najbliższych członków rodzin, a teraz szukają schronienia. Może jednak pomóc nam samym przełamać niechęć, wynikającą ze strachu przed Innym.

Więcej informacji: http://teatrnn.pl/kalendarium/node/2356