W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Promocja książki Waldemara Sulisza pt. „Teatr Stary w Lublinie 1822-2012”

Promocja książki Waldemara Sulisza pt. „Teatr Stary w Lublinie 1822-2012”
Data rozpoczęcia 2013-01-29
Godzina rozpoczęcia 13:30
Kategoria Spotkanie autorskie

Podczas spotkania zaplanowano m.in. rozmowę o pracy nad książką, zdobywaniu materiałów, źródłach, spotkaniach z osobami występującymi w książce, ciekawostkach związanych z Teatrem i teatralnym Lublinem.

Spotkanie poprowadzi Grażyna Lutosławska, fragmenty książki przeczyta Jerzy Rogalski.


Książka stanowi przewodnik po historii Teatru Starego, przedstawia także szerszy kontekst życia kulturalnego miasta z początków działalności Teatru w XIX w. Opowiada barwne historie o ludziach, którzy wnieśli swój znaczący wkład w to, czym dzisiaj jest Teatr Stary. Przewodnik zawiedzie czytelnika w najciekawsze i najskrytsze zakątki historii miasta i duszy wielu jego mieszkańców, choćby tylko tymczasowych jak aktorzy i reżyserzy. Książka „Teatr Stary w Lublinie 1822-2012 Przewodnik historia/miłość/życie” zawiera wiele niezwykłych informacji i zdjęć nigdzie wcześniej niepublikowanych, stąd będzie to ich swoisty debiut.

Publikacja nie będzie dostępna w sprzedaży. Zostanie ona udostępniona mieszkańcom za pośrednictwem lubelskich bibliotek: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, bibliotek szkolnych i uczelnianych.

Książka została opracowana i wydana w ramach realizacji projektu „Renowacja Teatru Starego w Lublinie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Waldemar Sulisz - lubelski reportażysta, obecnie związany z „Dziennikiem Wschodnim”. Tematem jego reportaży są przede wszystkim zwykli ludzie, artyści, a także dawny i zapomniany Lublin. Pisze o kulturze i kulinariach.
Absolwent Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy (skończyli je także Anna Augustynowicz, Tadeusz Łomnicki, Krzysztof Penderecki). Ukończył filologię polską ze specjalnością teatrologiczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod kierunkiem prof. Ireny Sławińskiej. Rozpoczął studia doktoranckie na KUL-u, ale ich nie ukończył, bo zamiast pisać o teatrze, zaczął ten teatr robić.
Od lat związany z teatrem, najpierw zawodowo później hobbystycznie. Był akustykiem w Scenie Plastycznej KUL Leszka Mądzika. Przez kilka lat pracował w dziale organizacji widowni Teatru im. Juliusza Osterwy. Zajmował się reklamą i marketingiem. Przez trzy lata prowadził teatr w Seminarium Duchownym w Lublinie. Jest założycielem Teatru Studyjnego, pierwszego w Lublinie i trzeciego w Polsce teatru impresaryjnego.
Pierwszy tekst Sulisza związany z kulturą opublikowała „Kamena”. Były lata 80., kiedy o umieraniu Starego Teatru zaczął pisać w „Kurierze Lubelskim”. Jego pierwsze reportaże ukazały się w „Tygodniku Domowym”. Poza tym publikował na łamach: „Relacji”, „Gazety Domowej” i miesięcznika „Na przykład”.
Miłośnik gotowania, smakowania i jedzenia. Teksty kulinarne pisał m.in.: dla czasopisma „Relacje” i „Dziennika Wschodniego”. Jest autorem książki: „Księga smaków Lubelszczyzny”, a także twórcą portalu www.apetycik.pl i strony gotowanie.radio.lublin.pl . Prezes Kresowej Akademii Smaku i organizator Ogólnopolskich Turniejów Nalewek Kresowych oraz Europejskiego Festiwalu Smaku.
Obok teatru i reportażu jego pasją jest fotografia. Fotografuje pejzaże, Stare Miasto i inne magiczne zaułki Lublina. Autor albumu o Leszku Mądziku i Receptariusza Panny Apteczkowej.

Wstęp wolny.