W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przegląd filmowy: „Wędrujące Festiwale”/ ​ŚMIERĆ W SARAJEWIE

Przegląd filmowy: „Wędrujące Festiwale”/ ​ŚMIERĆ W SARAJEWIE
Data rozpoczęcia 2016-06-25
Godzina rozpoczęcia 19:30
Miejsce ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16
Organizator ACK UMCS „Chatka Żaka”
Udział Płatny
Koszt udziału karnet 50zł, bilet 15zł / 12zł
Kategoria Film

ŚMIERĆ W SARAJEWIE
scen. i reż.: Danis Tanović
w.: Snezana Markovic (Lamija), Izudin Bajrovic (omer), Vedrana Seksan (Vedrana)

prod.: Francja/Bośnia i Hercegowina 2016 (85 min)
Srebrny Niedźwiedź i Nagroda FIPRESCI na MFF w Berlinie

Najlepszy w Sarajewie Hotel Europa, 28 czerwca 2014 roku. Rocznica stulecia zamachu, który doprowadził do I wojny światowej. Dziś również ktoś zginie. Głosy dyplomatów nawołujących do porozumienia między narodami nie dotrą do wszystkich. Nieopłacani od miesięcy pracownicy hotelu planują strajk. Czy uda im się osiągnąć cel? Czy oczekują tylko wypłaty zaległych wynagrodzeń? Jak bardzo Princip z Hotelu Europa podobny jest do Gawriło Principa sprzed stu lat?

Już zapowiadający śmierć tytuł "ustawia” konflikt. Kto dopuści się morderstwa, kontynuując rozpoczęty sto lat temu łańcuch nieszczęść? Czy będzie to potomek Principa (zresztą nazywający się tak samo), który w zażartej kłótni z przepytującą go reporterką przyznaje, że zabicie paru bankierów to skuteczne lekarstwo na problemy tego świata? A może gangsterzy zaangażowani do powstrzymania strajku? Doprowadzony do ostateczności dyrektor? Tanović zadaje swoje fabularne pytanie w gorączkowym rytmie, filmując wnętrza hotelu w długich, wciągających ujęciach. Kamera wywija esy-floresy, pędząc krętymi korytarzami w rytm stukotu obcasów coraz bardziej poddenerwowanych bohaterów, a widz nie może oderwać wzroku od ekranu. Tak ożywia się na dużym ekranie politykę i historię. 

Jakub Popielecki - Filmweb

„Wędrujące Festiwale” to przegląd złożony z 9 filmów nagradzanych i docenianych na festiwalach za granicą w 2016 i 2016 roku. Znajdziemy wśród nich dwa Srebrne Niedźwiedzie, Kryształowego Niedźwiedzia, nagrodę za reżyserię w Locarno i Sundance. To również przegląd znakomitych twórców filmowych z Andrzejem Żuławskim, Dominikiem Mollem, zdobywcą Oscara Danisem Tanoviciem czy nominowanym do Oscara Felixem van Groeningenem na czele. Wszystkie filmy w ramach przeglądu pokazywane są przedpremierowo.

Bilety: karnet 50zł, bilet 15zł / 12zł | Przedsprzedaż karnetów: 3.06. godz. 15-18

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej