W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Przepisuję ten wiersz…” czekając na Miasto Poezji 2016

„Przepisuję ten wiersz…” czekając na Miasto Poezji 2016
Data rozpoczęcia 2016-04-14
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Organizator Dom Słów
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Termin: 14.04.2016, godz. 12:00 - 18:00

"Słowa są wolne" to hasło i kierunek działań tegorocznej edycji festiwalu Miasto Poezji (1-3 VI). Takie hasło zobowiązuje, dlatego podczas pierwszego spotkania wolontariuszy Miasta Poezji (w tym roku jest to ponad 100 osób) zdecydowaliśmy się na włączenie się w ogólnopolską akcję „Przepisuję ten wiersz” mającą na celu pomóc światu nie zapomnieć o Syrii i wesprzeć polskie organizacje, które pomagają ofiarom wojny na miejscu konfliktu.

Do wspólnego przepisywania wiersza Josifa Brodskiego „Piosenka o Bośni” zapraszamy także wszystkich mieszkańców Lublina. Pokażmy razem, że słowa nie straciły swoich znaczeń a my nie godzimy się na to, by zapomnieć, że „ludzie giną”!

Fragment wiersza Josifa Brodskiego „Piosenka o Bośni”

W chwili, gdy strzepujesz pyłek,

jesz posiłek, sadzasz tyłek

na kanapie, łykasz wino -

ludzie giną.

W miastach o dziwacznych nazwach

grad ołowiu, grzmot żelaza:

nieświadomi, co ich winą,

ludzie giną.

W wioskach, których nie wyśledzi

wzrok - bez krzyku, bez spowiedzi,

bez żegnania się z rodziną

ludzie giną.

(…)”

 

Jak wziąć udział w akcji?
To bardzo proste: przyjdź do Domu Słów w najbliższy czwartek (14.04) w godzinach 12:00 - 18:00 i przepisz wiersz u nas. Następnie powiadom o akcji innych publikując zdjęcie przepisanego wiersza w portalach społecznościowych albo wręczając go do przepisania znajomym i rodzinie. Niech wiersz jeszcze tego dnia dotrze do wszystkich tych, którzy będą chcieli się włączyć w akcję!

Osoby, które tego dnia nie będą mogły pojawić się w Domu Słów mogą skorzystać z instrukcji na stronie www.przepisujetenwiersz.pl/. Zachęcamy do udostępniana wiersza na stronie Miasta Poezji na Facebooku (https://www.facebook.com/miasto.poezji/) i wysyłania nam na adres domslow@tnn.lublin.pl. Nadesłane zdjęcia przepisanych wierszy także zostaną opublikowane na stronie Miasta Poezji na Facebooku.

Miasto Poezji 2016 odbędzie się pod hasłem „Słowa są wolne” w dniach 1-3 VI 2016 roku

W wierszu Raport z oblężonego Miasta Zbigniew Herbert pisał: „ci których dotknęło nieszczęście są zawsze samotni / obrońcy Dalajlamy Kurdowie afgańscy górale”. I dodawał: „patrzymy w twarz głodu twarz ognia twarz śmierci / najgorszą ze wszystkich – twarz zdrady // i tylko sny nasze nie zostały upokorzone”. Te sny to również sny poezji – wiersze. Tak można rozumieć słowa poety. Można też dopowiedzieć – za Miłoszem – że tylko poezja, która ocala, odnajduje „swój wybawczy cel”. I o tym chcemy w tym roku rozmawiać w Mieście Poezji.

Paweł Próchniak

Dlaczego przepisujemy wiersz?
PRZEPISUJĘ TEN WIERSZ, gdy od pięciu lat trwa największa tragedia humanitarna współczesnego świata. 15 marca 2012 roku wybuchła w Syrii wojna, która przyniosła śmierć, głód, wygnanie i cierpienie milionom ludzi. Wojna, która zabija w nas wrażliwość i człowieczeństwo. Nie chcę się na to godzić.

PRZEPISUJĘ TEN WIERSZ, gdy od pięciu lat oglądamy w mediach "obrazki" przedstawiające okropności wojny."Klikamy" na nie, poruszają nas przez moment, po czym odchodzimy szukać nowych wrażeń.

Duży napływ uchodźców do Europy budzi w nas obawy, sprawia że, coraz łatwiej przestajemy w ofiarach wojny widzieć człowieka. Ten konflikt budzi ogrom emocji. "Klikamy", wklejamy, "lajkujemy", "za" i "przeciw" często zapominając że "giną ludzie". Nie obce są nam obawy wobec napływu ogromnej liczby uchodźców, jednak nie chcemy patrzeć obojętnie na cierpienia milionów ludzi. W swoim milczeniu nie chcemy być towarzyszami katów.

PRZEPISUJĘ TEN WIERSZ i proszę Cię, byś go również przepisał i przekazał kolejnym osobom. Niech ta chwila uwagi, zatrzymania, będzie naszym wołaniem – modlitwą o pokój.

PRZEPISUJĘ TEN WIERSZ i przekazuje go Tobie by, pomóc światu nie zapomnieć o Syrii i wesprzeć polskie organizacje, które pomagają ofiarom wojny na miejscu konfliktu.

źródło: www.przepisujetenwiersz.pl/