W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przewodnik po Lublinie dla dzieci – premiera książki

Przewodnik po Lublinie dla dzieci – premiera książki
Data rozpoczęcia 2021-08-15
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Próba Cafe, ul. Grodzka 5a, patio
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Z okazji 704 urodzin Lublina Warsztaty Kultury zapraszają na spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą wokół jego najnowszej książki – wierszy dla dzieci o Kozim Grodzie.

Wiersze o Lublinie Zbigniewa Dmitrocy, ilustrowane przez Magdalenę Józefczuk-Dmitrocę to  wierszowany przewodnik po lubelskim Starym Mieście i okolicach skierowany do dzieci, ale dorośli także znajdą coś dla siebie. Każdy z wierszy jest krótką opowieścią o konkretnym miejscu lub obiekcie architektonicznym. Autor nie zapomina też o nieistniejącej dzielnicy żydowskiej i staromiejskiej farze. Są też wiersze poświęcone najważniejszym lubelskim muzeom. Jest wiersz o czarciej łapie i o Jarmarku Jagiellońskim. Z książką w ręku można zwiedzać miasto od położonego na Kalinowszczyźnie Dworku Wincentego Pola po znajdujące się po przeciwległej stronie Muzeum Wsi Lubelskiej. Książka jest pięknie zilustrowana, opatrzona mapką i objaśnieniami trudniejszych terminów historycznych.

Wiersze o Lublinie Zbigniewa Dmitrocy z autografem autora będą do kupienia po spotkaniu. Książka będzie także dostępna w księgarni internetowej Warsztatów Kultury.

Prowadzenie: Ewa Hadrian

Spotkanie będzie również transmitowane online na Facebooku Warsztatów Kultury. 

Zbigniew Dmitroca – poeta, tłumacz, satyryk i prozaik. Autor pięciu tomików wierszy i ponad pięćdziesięciu, głównie wierszowanych, książek dla dzieci. Ostatnio opublikował autorskie tomiki przekładów wierszy Anny Achmatowej Milczenie było moim domem i Władimira Britaniszskiego Krzyk duszy oraz powieść Ostatnia okazja. Jedni znają go jako tłumacza poezji rosyjskiej, inni jako autora literatury dziecięcej. Rzadko kto wie, że jest również satyrykiem, na bieżąco komentującym w mediach społecznościowych wydarzenia polityczne. Wydał cztery i pół tomiku wierszy lirycznych i ponad pięćdziesiąt książek dla najmłodszych. W swoim dorobku ma także kilka sztuk teatralnych dla dzieci. Przełożył ponad półtora tysiąca wierszy poetów rosyjskich, które przez wiele lat były prezentowane m. in. w Programie II Polskiego Radia. Opublikował autorskie tomiki przekładów poezji Achmatowej, Chodasiewicza, Cwietajewej, Stiepanowej i rosyjskich wierszy Leśmiana. A jako współtłumacz – Barta, Błoka, Brodskiego, Gumilowa, Tiutczewa i litewskiego poety Tomasa Venclovy. Jest autorem antologii współczesnej poezji rosyjskiej Radio Swoboda.

Magdalena Józefczuk-Dmitroca – w 1986 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Uprawia malarstwo batikowe, ilustruje książki dla dzieci, projektuje okładki. Współpracowała z wydawnictwem Świat Książki, Wydawnictwem Szkolnym PWN, Wydawnictwem Edukacja, Axel Springer Polska, Polonijnym Centrum Nauczycielskim i „Literka” Polonijnym Centrum Edukacyjnym. W latach 2010-2013 ilustrowała podręczniki do nauki języka niemieckiego „ABC Deutsch” do klasy 1, 2 i 3, a w latach 2016-2020 podręczniki do nauki języka polskiego w szkołach polskich i polonijnych z serii „Przyjaciele z piórnika”: „Figlarna Kredka”, „Sprytny Ołówek”, „Ciekawskie pióro” i „Szybki długopis”. Wykonała też ilustracje do niektórych części internetowego podręcznika do nauki języka polskiego w szkołach polskich i polonijnych „Włącz Polskę”. Ostatnio wykonała 28 ilustracji do przygotowywanej przez Warsztaty Kultury książki pt. „Wiersze o Lublinie”. Jej prace były wystawiane podczas wystaw indywidualnych w Lublinie, Zamościu, Świdniku, Krasnymstawie i Puławach. Znajdują się też w zbiorach prywatnych w Danii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i we Włoszech.