W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rocznica akcji "Erntefest" i wernisaż nowej wystawy

Rocznica akcji "Erntefest" i wernisaż nowej wystawy
Data rozpoczęcia 2017-11-03
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza 3 listopada na upamiętnienie ofiar akcji „Erntefest" oraz otwarcie nowej wystawy czasowej. Wydarzenia rozpoczną się  o godzinie 12.00 przy obelisku poświęconym ofiarom akcji „Erntefest”, gdzie będzie można złożyć kwiaty i zapalić znicze, a młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie odczyta nazwiska kilkudziesięciu pomordowanych. O godzinie 13.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM odbędzie się natomiast prezentacja nowej ekspozycji muzealnej.

„Rysunki na strzępach życia” to wystawa prezentująca kolekcję 18 rysunków Józefa Richtera pochodzących z lat 1942–1944. Oprócz działalności obozów pracy w Trawnikach i Lublinie, obozu koncentracyjnego na Majdanku czy obozu zagłady w Sobiborze ich tematyka nawiązuje również do historii gett i innych miejsc zagłady Żydów w dystrykcie lubelskim. Część rysunków Józefa Richtera wykonana została na gazetach i obwieszczeniach okupacyjnych, których kopie również znalazły się na ekspozycji.

Istnieje wiele hipotez dotyczących tożsamości autora prac. - Józef Richter najprawdopodobniej pochodził z okolic Chełma, a w czasie okupacji był zatrudniony jako robotnik kolejowy przy modernizacji linii Dorohusk – Chełm – Lublin. Możliwe, że należał do tak zwanego Baudienstu – niemieckiej Służby Budowlanej przymusowo zatrudniającej Polaków. W życiu codziennym posługiwał się językiem polskim – tłumaczy Krzysztof Banach, kierownik Działu Wystawienniczego PMM i jeden z kuratorów ekspozycji.

Mord na Majdanku 3 listopada 1943 roku, nazwany przez więźniów „krwawą środą”, był największą jednorazową egzekucją w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych. Pod dowództwem szefa SS i policji w dystrykcie lubelskim Jakoba Sporrenberga rozstrzelano wówczas około 18 tysięcy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci.
W dniach 3-4 listopada 1943 roku na terenie dystryktu lubelskiego, w obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz m.in. w obozach pracy w Poniatowej i Trawnikach, w ramach akcji „Erntefest” rozstrzelano łącznie 42 tysiące Żydów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej