W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozmowa wokół książki Joanny Zętar „Lublin, którego nie ma”

Rozmowa wokół książki Joanny Zętar „Lublin, którego nie ma”
Data rozpoczęcia 2019-03-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Sztuki Współczesnej na Wydziale Budownictwa i Architektury, ul. Nadbystrzycka 40
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Galeria Sztuki Współczesnej na Wydziale Budownictwa i Architektury, Księży Młyn Dom Wydawniczy i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na wernisaż wystawy oraz rozmowę wokół książki Joanny Zętar „Lublin, którego nie ma”. 

Wernisaż wystawy i rozmowę z autorką książki poprowadzi dr inż. arch. Natalia Przesmycka

„Lublin, którego nie ma” to spacer w przeszłość po tych miejscach Lublina, które przetrwały tylko na fotografiach. Jeśli chcemy zrozumieć, z czego składa się dusza mieszkańców Lublina, jest to podróż konieczna, bo są to miejsca jak cienie wciąż obecne we wspomnieniach rodzinnych. Czasem tylko pamięć o nich wykwita za pomocą artykułu czy przeglądu retro-prasy.

Tu był słynny bar „Pod Sosnami”, tam gdzieś tor wyścigów konnych. Gdzież jest dawna Wieniawa? Zniknęła z mapy miasta ul. Pijarska, tylko zdjęcie przypomina ruiny synagogi. Trudno o lepszą przewodniczkę: Zętar to historyczka sztuki, znawczyni lubelskiej architektury i ekspertka w dziedzinie wielu lubelskich kolekcji zdjęć. Ale jest ona też doświadczoną przewodniczką, która wie, że najwięcej opowiada samo miejsce i jemu w opisie swój głos użycza.

Album „Lublin, którego nie ma”, na który składa się ponad 160 zdjęć w wyborze i z komentarzem Joanny Zętar wydał Dom Wydawniczy „Księży Młyn”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej