W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rzeczpospolita Polka 2021 / Spotkanie I / Przemijanie

Rzeczpospolita Polka 2021 / Spotkanie I / Przemijanie
Data rozpoczęcia 2021-05-29
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Facebook | profil @CameraFemina
Organizator Fundacja Camera Femina
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

"Rzeczpospolita Polka" to cykl projekcji filmowych i spotkań z reżyserkami organizowany przez Fundację Camera Femina. Projekt zakłada prezentację dorobku polskich dokumentalistek, zarówno debiutantek jak i uznanych w przeszłości twórczyń, których filmy obecnie są trudno dostępne lub zepchnięte na margines historii polskiego kina. Reżyserki z empatią i wrażliwością portretują problemy współczesnej im Polski oraz doświadczenia osób pochodzących z różnych grup społecznych. 

Pierwsze tegoroczne spotkanie filmowe dotyczy tematu przemijania, transformacji ustrojowej w Polsce, zmiany struktury społecznej i zmieniającej się sytuacji na rynku zatrudnienia. To również opowieść o wymierających zawodach. 

Do tematu odnoszą się wybrane przez organizatorów filmy dokumentalne: „Symfonia fabryki Ursus” (reż. Jasmina Wójcik) oraz „Parasole” (reż. Angelika Jakubas). 
Spotkanie z reżyserkami poprowadzi Jolanta Prochowicz. Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. 

Filmy będą do obejrzenia bezpłatnie na stronie: https://camerafemina.org od południa w sobotę 29.05 do południa w niedzielę 30.05. Zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji audio (język polski) z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz z audiodeskrypcją.

„Symfonia fabryki Ursus” (2018)
reż. Jaśmina Wójcik
61 min.

Na pierwszy rzut oka film Jaśminy Wójcik wydaje się względnie klasycznym dokumentem. Ursus ożywa tu w brzmiących zza kadru słowach byłych pracowników fabryki, a reżyserka pokazuje nam ich obecne życie. Emeryci i emerytki krzątają się po swoich domach, robią herbatę, spacerują, przywołując w wyobraźni obrazy minionej świetności. Kamera trzyma się blisko, mikrofon łapie dźwięki zwyczajnej codzienności i zwyczajnych, zmęczonych głosów bohaterów. Jedyną „symfonią” jest tu brzmiący unisono lament nad świetlaną przeszłością. „To były czasy” – ktoś mówi i wszyscy pozostali mogliby się pod tym podpisać. Teraz czasów nie ma: wszystko stoi niczym rdzewiejące trupy machin z Ursusa.

Jakub Popielecki, „Emeryci na traktory”, Przekrój 

Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Współredaktorka książki „Sztuka ze społecznością” (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie, zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii (profil filmu). Od kilku lat zaangażowana w edukację alternatywną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom traktując je jako współtwórców i zapraszając do dialogu. Obecnie Wójcik koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”.

http://www.jasminawojcik.pl

„Parasole” (2009)
reż. Angelika Jakubas
19 min.

„Krystyna Wójcik od 1 grudnia 1987 r. prowadzi zakład naprawy parasoli na krakowskim Podgórzu. Spośród setek witryn sklepowych zakład Pani Krystyny wyróżnia się starym czerwonym szyldem w kształcie parasola, a także miłym usposobieniem charyzmatycznej starszej Pani, która stoi za ladą. Pani Krystyna naprawia i tworzy parasole. Jednak maleje zapotrzebowanie na ten zawód. Świat się zmienia. Nasze potrzeby również. Dokumentacja tego zawodu może go ocalić od zapomnienia w dzisiejszych czasach.”

Źródło opisu: http://www.polishshorts.pl/

Angelika Jakubas - ur. 1989 roku w Krakowie. W 2011 roku ukończyła projektowanie ubioru w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru, w 2016 roku studia na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka kolaży, wyszywanych ilustracji, filmów krótkometrażowych, projektantka ubioru. Swoje filmy pokazywała na festiwalach w Polsce i Europie - m.in. we Francji „KYRNEA REJI 2008",w Holandii „Strangerfestival” oraz Islandii „Northern Wave Film Festival”. 

www.facebook.com/angelikajakubas
www.instagram.com/angelika_jakubas

Projekt „Rzeczpospolita Polka” jest finansowany ze środków Miasta Lublin w ramach programu Miasto Kultury.