W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

​Seminarium lokalne CreArt: Kultura. Technologia. Dostępność

​Seminarium lokalne CreArt: Kultura. Technologia. Dostępność
Data rozpoczęcia 2021-10-07
Godzina rozpoczęcia 12:00
Data zakończenia 2021-10-07
Godzina zakończenia 16:00
Miejsce Galeria Labirynt w Lublinie (ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5, sala czarna)
Udział Bezpłatny
Kategoria Seminarium

Wydarzenie Towarzyszące Kongresowi Współpracy Transgranicznej Lublin 2021
Zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Nie ma co się oszukiwać – od technologii nie uciekniemy. Staje się ona coraz bardziej obecna w większości obszarów naszego życia, więc trudno sobie wyobrazić, że kultura pozostanie tą jedyną dziewiczą wyspą nietkniętą przez współczesną technikę. Czas lockdownów pokazał jak bardzo nowoczesne technologie mogą być pomocne w docieraniu do publiczności i jednocześnie jak słabo jesteśmy do tego przygotowani.

Będziemy więc rozmawiać między innymi o tym jak wykorzystywać media w kulturze, jak demokratyzować jej przestrzeń tak, by była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Seminarium składać się będzie z dwóch części: krótkich wykładów i prezentacji Piotra Celińskiego (medioznawcy, teoretyka mediów cyfrowych), Waldemara Tatarczuka (artysty, kuratora sztuki), Wioletty Stępniak (Głuchej pedagożki, tatuatorki, nauczycielki PJM), Moniki Dubiel (psycholożki, iberystki, osoby niewidomej, konsultantki dostępności).

Część druga będzie poświęcona dyskusji nt. praktycznych rozwiązań stosowania technologii w kulturze.

Program seminarium:

  • 12.30 – 14.00 – Piotr Celiński, Waldemar Tatarczuk – wykłady, dyskusja podsumowująca część I seminarium.
  • 14.00 – 14.30 – przerwa
  • 14.30 – 16.00 – Wioletta Stępniak, Monika Dubiel – wykłady, dyskusja podsumowująca część II seminarium.

Piotr Celiński - medioznawca, badacz mediów cyfrowych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Teorii Mediów UMCS. Autor i redaktor książek: Interfejsy. Cyfrowe technologie w komunikowaniu (Wrocław 2010), Kulturowe kody technologii cyfrowych (Lublin 2011), Mindware. Technologie dialogu (Lublin 2012), Postmedia. Cyfrowy kod i bazy danych (Lublin 2013), Projekt: media. Wyobrazić sobie media i stworzyć świat (Lublin 2020). Współtwórca i członek zarządu Fundacji Instytut Kultury Cyfrowej (www.kulturacyfrowa.org).

Waldemar Tatarczuk - twórca Ośrodka Sztuki Performance (1999-2009), członek-założyciel i pierwszy prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (2006-2009), dyrektor Galerii Labirynt (2010-2021), obecnie p.o. dyrektor tej instytucji. Wprowadza wraz z zespołem do programu galerii działania online oraz dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Wioletta Stępniak - Głucha od urodzenia, biegle posługująca się Polskim Językiem Migowym od dziecka. Absolwentka Pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie. Współpracuje z takimi instytucjami, jak Fundacja Likejon, Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Galeria Labirynt, Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Miasta Lublin. Od 2012 roku aktywnie prowadzi kursy języka migowego. Wykonuje działania mające na celu udostępnianie treści osobom Głuchym - przy jej udziale zostały zrealizowane filmy instruktażowe w języku migowym w ramach projektu „Milczący przewodnik” (prezentacja przed kamerą treści formularzy i instrukcji). Poza tym brała udział w takich inicjatywach, jak tłumaczenie na język migowy piosenki Adama Asanova, związanej z paraolimpiadą, czy też aktywnie uczestniczyła w powstawaniu piosenek w języku migowym wraz z MigamRap we współpracy z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Ponadto pełniła funkcję prelegenta podczas wyjazdów o tematyce problemów osób Głuchych przy załatwianiu spraw urzędowych, a także funkcję eksperta ds. wypracowania założeń scenariuszy skryptów do pracy animatorów FLOTA, w tym opracowania scenariuszy i merytorycznych treści przeznaczonych do tłumaczeń na język migowy. Stale służy pomocą przy różnego rodzaju projektach skierowanych do środowiska osób niesłyszących, a jej działania obejmują prowadzenie konsultacji
w temacie Polskiego Języka Migowego.

Monika Dubiel - psycholożka i filolożka hiszpańska. Osoba niewidoma, konsultantka rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnością wzroku, trenerka prowadząca szkolenia z zakresu audiodeskrypcji, dostępności i savoir vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami. W latach 2016-2017 pracowała na Niewidzialnej Wystawie w Warszawie, gdzie przekazywała zwiedzającym podstawową wiedzę na temat osób niewidomych. W latach 2017-2019 pracowała w Fundacji Kultury bez Barier, gdzie zajmowała się koordynowaniem projektów z zakresu dostępności teatru, konsultowaniem audiodeskrypcji oraz prowadzeniem szkoleń z zakresu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami.
Prowadziła szkolenia dla kadr kultury na zlecenie m. in. Urzędu m. st. Warszawy, Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Urzędu Miasta Lublin, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. W ramach międzynarodowego programu Opening Heritage and Archeological Sites for People with Special Needs (OHAS) prowadziła także szkolenia dla pracowników instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych z Włoch, Bułgarii i Grecji. Prezentowała problematykę dostępności na licznych konferencjach m. in. IX Spotkaniu Turystyczne (Lublin 2017), Dźwigaczach Kultury (Kraków 2018), Arts and Disability: Crossing the Borders (Warszawa 2019). Od 2018 jest doktorantką na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przygotowuje rozprawę z zakresu studiów
o niepełnosprawności.

Seminarium Lokalne CreArt odbędzie się w ramach projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.