W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Seryjni Poeci: Rafał Rutkowski w Domu Słów

Seryjni Poeci: Rafał Rutkowski w Domu Słów
Data rozpoczęcia 2018-04-26
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie: Kamil Brewiński

W Domu Słów odbędzie się lubelska premiera nowego tomu wierszy Rafała Rutkowskiego - „Wywołuję siebie z ruin”(WBPiCAK, 2018). Rutkowski to przedstawiciel młodego pokolenia lubelskich poetów i jeden z najważniejszych lubelskich twórców roczników osiemdziesiątych.

Rutkowski debiutował dobrze przyjętym tomem „Chodzę spać do rzeki”. Teraz wydaje nową książkę - „Wywołuję siebie z ruin”. Nowy zbiór zawiera 47 wierszy. Na co dzień Rutkowski pracuje w Centrum Kultury w Lublinie, gdzie między innymi animuje życie literackie Lublina w ramach cyklu „Przystanek poetów”. Lubelski poeta publikował na łamach licznych polskich czasopism, otrzymał też wiele wyróżnień, m. in. Lubelską Nagrodę Kulturalną „Żurawie”.

Rutkowski tak o swoich inspiracjach opowiadał Romanowi Honetowi:

Podejrzewam, że każdy człowiek miewał w swoim życiu takie sny, w których posiadał coś, co po przebudzeniu chciał posiadać dalej. Przecież marzenia są taką niesamowitą sprawą, w której można osiągnąć zupełnie wszystko. Czasami wydaje mi się, że ten senny świat to idealny twór, a szczególnie w odniesieniu do rzeczywistości. Nawet myślę, że to chyba taka nasza kara za coś tam, że jest odwrócony porządek rzeczy. Idealne marzenia są w nas, a my jesteśmy skończeni i spadamy jak gwiazdy prosto w objęcia śmierci. Tak więc jedynie w naszych wyobraźniach możemy zaprojektować, jak wypełnimy ten czas spadania, aby się trochę z tą śmiercią zaprzyjaźnić.

Książka zrealizowana dzięki wsparciu Miasta Lublin. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Seryjni Poeci”.

Rafał Rutkowski (ur. w 1988 r.). Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureat projektu Połów 2014. Wiersze publikował w „Odrze”, „Ricie Baum”, „Art Papierze”, „Zeszytach Poetyckich”, „Opcjach”, „Wakacie”, „Dwutygodniku”, „Helikopterze”. Autor książki poetyckiej Chodzę spać do rzeki (2015), za którą otrzymał wyróżnienie w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”, stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Organizuje cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej