W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sosnowska/Arnsztajnowa - premiera płyty

Sosnowska/Arnsztajnowa - premiera płyty
Data rozpoczęcia 2020-12-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce FB Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Mateusz Nowak i Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zapraszają na premierę wydawnictwa płytowego „SOSNOWSKA/ARNSZTAJNOWA”. 

Płyta zawiera wiersze lubelskie poetki Franciszki Arnsztajnowej z tomu „Duszki” w wykonaniu lubelskiej emerytki Witalii Sosnowskiej. Powstała w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

  • koncepcja, konsultacja interpretacyjna / Mateusz Nowak
  • konsultacja pracy nad słowem / Barbara Michałowska-Rozhin
  • muzyka, realizacja nagrania, udźwiękowienie / Wojciech Tryksza
  • projekt graficzny / MIEJSCE (Magdalena i Ludomir Franczak)

„Duszki” Franciszki Arnsztajnowej zostały opublikowane jako pierwsza pozycja wydawnicza Związku Literatów w Lublinie w 1933. Tom łączy cechy literatury przeznaczonej dla dzieci z wpisanymi weń mrocznymi przeczuciami Autorki, atmosfery nadciągającej katastrofy. W prostej, lapidarnej formie Franciszka Arnsztajnowa z jednej strony buduje świat dziecięcej magii, a z drugiej zwraca uwagę na jego kruchość i ulotność. „Duszki” są też bardzo ważnym świadectwem poszukiwań Poetki, która pomimo różnicy pokoleń potrafiła w tym tomie odświeżyć swój poetycki styl pod wyraźnym wpływem młodych poetów z kręgu Awangardy Lubelskiej.

Witalia Sosnowska od 2012 pokonuje trudną, artystyczną drogę na scenie recytatorskiej. Dziś jest znana w całej Polsce, nagrodzona wieloma ogólnopolskimi nagrodami, w tym Medalem Prezydenta Miasta Lublin. Jest również stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin oraz laureatką Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego. Zmierzenie się z twórczością Franciszki Arnsztajnowej i nagranie tych wierszy na płycie jest kolejnym etapem rozwoju artystycznego. Trudnym i ważnym aktem twórczym. Wydawnictwo Witalia Sosnowska dedykuje „Duszkom” – „Aniołom”, których wszyscy spotykamy na swoje drodze.

Osoby zainteresowane otrzymanie wydawnictwa proszone są o kontakt z DDK „Węglin”. Adres mailowy –

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej