W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer kuratorski: 9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto

Spacer kuratorski: 9. Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto
Data rozpoczęcia 2017-10-03
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce początek w Centrum Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto jest największą i najstarszą prezentacją sztuki współczesnej w przestrzeni miejskiej w Polsce. Festiwal otwiera Lublin na sztukę współczesną, ale też sztukę na doświadczenie miasta, a zwłaszcza jego – wyjątkowo gęsto i wieloznacznie zapisanego przez dzieje – zabytkowego centrum.

Kuratorką tegorocznej edycji jest Aneta Szyłak, założycielka i pierwsza dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa (2004-2014) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998-2001), obecnie prezeska i dyrektorka artystyczna Fundacji Alternativa, pełnomocniczka dyrektora ds. powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Autorka i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Kuratorka indywidualnych i zespołowych wystaw w kraju i za granicą.

Tytułem tegorocznego Festiwalu jest Uniezwyklenie. Zestaw prac zaproponowany do przestrzeni publicznej Lublina jest odpowiedzią na załamanie systemu wartości, który organizował relacje świata, jaki znaliśmy. Wojny, katastrofy, kryzysy humanitarne oraz agresywny wehikuł globalnej ekonomii – sprzężone ze sobą – wyniszczają nie tylko zasoby naturalne, które warunkują przeżycie ludzkości, ale wyczerpują także rezerwuary materialne i wizualne pozwalające na wiarygodne opisywanie tego świata. Nie możemy go dotknąć ani zobaczyć, choć nieustająco go obrazujemy. 9. Festiwal Otwarte Miasto spróbuje odnaleźć nowy, wizualny i intelektualny alfabet, zdolny opisać znikającą właśnie postać świata i rozpoznać tę, która dopiero się ujawni.

Zaproszeni artyści stawiają wyzwanie definicji formy artystycznej. Wybierają rzeczy niespodziewane, formy biologiczne i te oparte na znaleziskach, zdarzeniach i złudzeniach. Uniezwyklenie jest projektem wołającym o formę, która realizuje zasadę uniezwyklania – przekraczania potocznego rozumienia znaków – i stawiania wyzwania temu, co już nazwane i utrwalone.

Festiwal został zorganizowany w ramach obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej