W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa

Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa
Data rozpoczęcia 2018-08-26
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce zbiórka pod Trybunałem
Organizator ​Wydawnictwo Episteme
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

Wydawnictwo Episteme organizuje spacer po Lublinie śladami Bolesława Prusa. Impreza odbywająca się z okazji urodzin sławnego pisarza związanego z Lublinem i Lubelszczyzną organizowana jest po raz trzeci.

Aleksander Głowacki, bardziej znany jako Bolesław Prus, urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie. Najwybitniejszy polski pisarz XIX wieku, kojarzony przede wszystkim z Warszawą i Nałęczowem, swoje dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Lublinie. Tu mieszkał na ul. Olejnej 8, chodził do Szkoły Realnej i Gimnazjum, tu także poznał swoją przyszłą żonę Oktawię Trembińską, z którą  14 stycznia 1875 roku wziął ślub w kościele p.w. Świętego Ducha. W najbliższą niedzielę, 26 sierpnia, o godz. 11:00, lublinianie razem z przewodnikiem Marcinem Fedorowiczem po raz kolejny podążą śladami młodego Aleksandra. Trasę spaceru wyznaczy XIX-wieczna mapa (reprint dla każdego uczestnika). Spacerowiczom towarzyszyć będą ryciny i zdjęcia z epoki, notatki Prusa o mieście i artykuły z ówczesnej prasy. Spacer zakończy spotkanie z literaturą Prusa w księgarnio-kawiarni Między Słowami (Rybna 4).

W 171. rocznicę urodzin Bolesława Prusa na Facebooku ruszyła strona: Lubelskie spacery z Prusem, na której pojawią się aktualne informacje o spacerach organizowanych przez Wydawnictwo Episteme. W planach organizatorów znajdują się m.in.: jesienny spacer „Zaduszki z panem Prusem” podczas którego lublinianie odwiedzą groby osób związanych z postacią Prusa, znajdujące się na cmentarzu przy ul. Lipowej, oraz spacer poświęcony żonie Prusa – Oktawii Trembińskiej.