W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer śladami Edwarda Hartwiga

Spacer śladami Edwarda Hartwiga
Data rozpoczęcia 2016-04-23
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Start w Warsztacie Fotograficznym Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów / Kowalska 3
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Edward Hartwig to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich fotografików. Po I wojnie światowej zamieszkał w Lublinie i w dużej mierze dzięki jego fotografiom wiemy jak miasto niegdyś wyglądało. Warsztat Fotograficzny zaprasza na spacer śladami tego niezwykłego artysty.
 

Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii [...]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, [...] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. [...] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy.
Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl
 

Kiedy: 23 kwietnia 2016, godz.: 11:00-13:00
Gdzie: Start w Warsztacie Fotograficznym Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów / Kowalska 3
Trasa: Zaułek Hartwigów, ul. Krakowskie Przedmieście, podwórko hotelu Europa, ul. Kapucyńska 2, podwórko przy ulicy Peowiaków 2, skrzyżowanie ulic Lubartowskiej i Kowalskiej, wzgórze Czwartek, Rynek Starego Miasta, Brama Grodzka.
Zapisy: zapraszamy osoby pełnoletnie. Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.

Spacer poprowadzi Roman Krawczenko ur. w 1957 r., fotografik, historyk, dziennikarz. Jest artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia jest na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie.