W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer śladami Julii Hartwig

Spacer śladami Julii Hartwig
Data rozpoczęcia 2017-10-07
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Zaułek Hartwigów
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

Spacer śladami wybitnej poetki pochodzącej z Lublina to okazja do przypomnienia sobie lubelskich adresów Julii Hartwig (1921 - 2017). Spacer poprowadzi Joanna Zętar.

Tu, w Lublinie, Julia Hartwig spędziła pierwsze lata swojego życia, tu też miała okazję odwiedzać zakład fotograficzny swojego brata - wybitnego fotografika, Edwarda Hartwiga, tu też spotkała Józefa Czechowicza czy Annę Kamieńską. W Lublinie debiutowała, a swojemu rodzinnemu miastu poświęciła wiele ważnych wierszy. Związek Julii Hartwig z Lublinem był niezwykle silny na wszystkich etapach jej życia. Na trasie spaceru spodziewać możemy się zarówno rodzinnych historii jak i wierszy poetki, które przypomni Joanna Zętar z Teatru NN.

Warto przypomnieć, że niedawno zmarła poetka w roku 2009 otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Lublina. Wtedy też Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, którego poetka była wieloletnią przyjaciółką, uhonorował ją podczas festiwalu „Miasto Poezji” nagrodą „Kamień”.

Sobotnie wydarzenie nawiązuje do spaceru z Julią Hartwig, który odbył się w roku 2006. Wtedy to wraz z poetką odwiedziliśmy 26 miejsc związanych z historią Lublina i rodziny Hartwigów. Przy tamtej okazji Julia Hartwig mówiła:

Lublin to miejsce, które doprowadza do rodzinnych okolic [...]. Tu wracam zawsze z wielkim sentymentem. Jak wracam tu, to przede wszystkim myślę o Starym Mieście [...]. Trudno żeby człowiek wrażliwy, który mieszka w Lublinie, nie wyczuł tego, czym jest to miasto. Jakim oddycha szczególnym oddechem, połączonych jak gdyby różnych płuc, różnego pochodzenia, różnych języków. […] Nigdy nie mieszkałam na Starym Mieście, ale mieszkałam na Narutowicza, na Staszica, w śródmieściu, w tym nowszym Lublinie, ale muszę powiedzieć, że każdy wypad na Stare Miasto, był dla mnie czymś bardzo ważnym.

Poza spacerem zapraszamy także na spotkanie Julia Hartwig (1921 - 2017) In memoriam, które odbędzie się na Sali Czarnej w Bramie Grodzkiej 25 października (początek o godz. 17:00).

Nie minęło wiele czasu od wielkiej straty dla lubelskiej kultury, jaką była śmierć Julii Hartwig. Na spotkaniu poświęconym pamięci poetki wraz z zaproszonymi gośćmi z uwagą czytać będziemy jej wiersze lubelskie. Będzie to też okazja do wymiany wspomnień o tej wybitnej lubliniance.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej