W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer „Śladami Trybunału Koronnego”

Spacer „Śladami Trybunału Koronnego”
Data rozpoczęcia 2023-03-05
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Trybunał Koronny w Lublinie, Rynek 1
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

Trybunał Koronny, czyli sąd najwyższy dla szlachty polskiej i duchowieństwa. Instytucja ta była jednym z filarów porządku państwowego oraz chlubą całej Rzeczypospolitej, zaś Lublin – obok Piotrkowa, nazwanego później Trybunalskim – był miejscem, gdzie odbywały się rozprawy tego sądu. W tym roku mija 445 lat, od kiedy sejm w Warszawie uchwalił konstytucję, która ustanowiła Trybunał Koronny. Jest to dobry czas, aby odkryć tajemnice i sekrety tej instytucji.

Dzięki obecności Trybunału do Lublina zjeżdżały najwybitniejsze persony tamtych lat. Lublin umacniał ważną pozycję na mapie Polski. Jednak sąd, który miał być niezawisły, był w rzeczywistości przekupny. O Trybunale powstawały anegdoty, wiersze i legendy. Jedną z nich jest najsłynniejsza lubelska legenda „O czarciej łapie”, a także „Płacz krucyfiksu trybunalskiego”. Ile kryje się w nich prawdy? Podczas spaceru zajrzymy do zamkniętych, niedostępnych sal Trybunału. Następnie spacerowicze w przestrzeni miasta poznają historię i sekrety tej instytucji. Spacer zakończymy w Muzeum Narodowym w Lublinie, gdzie zobaczymy dowody na prawdziwość legend.

Przewodnikiem spaceru będzie Patrycja Serafin. Zapisy nie obowiązują, a uczestnictwo jest darmowe.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej