W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spacer z Czechowiczem
Data rozpoczęcia 2016-07-19
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Początek: wiadukt nad Al. Solidarności od strony Górek Czechowskich
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie" zostanie zorganizowany już po raz czternasty. Będzie to droga w miejsca dobrze nam znane, ale i te, które zniknęły już z planu Lublina.

Uczestnicy otrzymają specjalny druk okolicznościowy - exlibris i przypinki. Będą też mogli zostawić swój wpis w księdze pamiątkowej. Na trasie Spaceru obecne będą murale z wierszami i cień Wędrowca. Podczas Spaceru będzie można skorzystać z tekstu "Poematu" w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

Pierwsze przejście odbyło się w nocy 13/14 lipca 2003 roku w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Poety. Rozpoczęliśmy w ten sposób coroczną tradycję przejścia śladami miejsc uwiecznionych w "Poemacie". Spacer nasz odbywa się w noc lipcową, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec. Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez "Kalinowszczyznę i Czwartek" opuszcza rodzinne Miasto. Trasą prowadzić nas będzie Czechowicz i ... księżyc w pełni.

Dzięki uprzejmości Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, podczas spaceru będą Państwo mogli zobaczyć oryginalną wersję "Poematu o mieście Lublinie”! Oryginał pokazywany jest publicznie jedynie trzy razy w roku!

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej