W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: "Aleja Zasłużonych"

Spektakl: "Aleja Zasłużonych"
Data rozpoczęcia 2022-04-29
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 50-150 zł
Kategoria Spektakl

"Aleja Zasłużonych"
Teatr Polonia / Warszawa
autor: Jarosław Mikołajewski
reżyseria: Krystyna Janda
adaptacja: Krystyna Janda
scenografia i kostiumy: Zuzanna Markiewicz

obsada:
Ona – Krystyna Janda
Mąż – Olgierd Łukaszewicz
Matka – Emilia Krakowska
Urzędniczka Ministerstwa Kultury – Dorota Landowska
Urzędnik kancelarii cmentarza – Grzegorz Warchoł

czas trwania: 90 minut, bez przerwy
data premiery: 30 grudnia 2020 r.
Uwaga: W spektaklu padają niecenzuralne słowa.

Po spektaklu spotkanie z twórcami.
Prowadzenie: Wojciech Majcherek

Sztuka znakomitego poety i eseisty. Jej bohaterką jest poetka, która postanowiła zaplanować swój pogrzeb. Skromne warunki materialne, ale też poczucie wartości własnych dokonań, skłaniają ją, by domagać się pochówku na koszt państwa w tytułowej alei. Plan nie jest prosty do wykonania, ponieważ rzeczywistość, w której poetka jeszcze żyje, nie spełnia łatwo zrozumiałych wydawałoby się oczekiwań. W Alei zasłużonych często rozbrzmiewa śmiech, choć podszyty jest on goryczą. Na scenie dokonuje się rozrachunek z życiem poetki, przedstawicielki wymierającej polskiej inteligencji, wreszcie kobiety po przejściach. Proszę się nie gorszyć, że bohaterka często używa słów bynajmniej nie z języka poetów. W ustach Krystyny Jandy wulgaryzmy nabierają soczystości emocji, które możemy na pewno zrozumieć. Czyż nas tzw. otaczający świat także nie wkur…?

W przedstawieniu Teatru Polonia zasłużona na pewno jest grająca główną rolę Krystyna Janda, ale również partnerujący jej: Emila Krakowska, Dorota Landowska, Grzegorz Warchoł. A na specjalną uwagę zasługuje Olgierd Łukaszewicz w roli męża poetki.
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego

Po wielu latach pracy twórczej, zanurzenia w świecie słów, idei, wzniosłych myśli, po latach życia w środowisku literackim, pisarka orientuje się, że kiedy umrze, jej mąż nie będzie miał za co jej pochować...
Opowieść o człowieku samym wobec siebie, wobec bliskich i obcych, wobec urzędnika, urzędniczki, matki, męża. Ale także opowieść o tych innych wobec poetki. Wszystko w ramach niezwykłej sytuacji-próby, którą bohaterka wymyśla ze skrajnej bezsilności i na którą sama siebie okrutnie wystawia.
Dramat jednego z najciekawszych współczesnych poetów Jarosława Mikołajewskiego pisany przewrotną, prześmiewczą rozpaczą lub – jak kto woli – rozpaczliwą ironią z niemałą porcją czułości, a nawet poezji. Życiowe rozliczenie artystki? A może rozliczenie każdego, kto przez całe życie kultywuje marzenia, a w finale musi się zderzyć z twardą egzystencją?
„Proszę – zaznacza Jarosław Mikołajewski – nie doszukiwać się w tej historii moich własnych doświadczeń. Pozlepiałem bohaterkę z różnych postaci, także z siebie, lecz – jak to się mówi – podobieństwo do świata rzeczywistego jest złudne”.
materiały promocyjne Teatru

Bilety: VIP - 150 zł, I - 120 zł, II - 90 zł, III – 50 zł
Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią COVID-19, obowiązujących w dniu wydarzenia.