W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Arcydzieło w śmietniku

Spektakl: Arcydzieło w śmietniku
Data rozpoczęcia 2018-01-20
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 40 zł, II - 30 zł, III – 20 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Spektakl

autor: Stephen Sachs
przekład: Bogusława Plisz-Góral
reżyseria: Justyna Celeda
scenografia: Grzegorz Małecki
występują: Milena Lisiecka, Jakub Kotyński

Ten spektakl ma trzech bohaterów. Kobietę, mężczyznę i obraz. Kobieta i mężczyzna spierają się o to, czym jest prawda w sztuce i co decyduje o autentyczności dzieła: wyrok eksperta, dochodzenie detektywistyczne czy intuicja odbiorcy lub właściciela.

Do kampingowej przyczepy, w której mieszka samotna czterdziestoletnia alkoholiczka Maude Gutman (Milena Lisiecka) wchodzi najwybitniejszy nowojorski krytyk sztuki współczesnej Lionel Percy (Jakub Kotyński). Ma sprawdzić, czy Maud rzeczywiście jest w posiadaniu nieznanego obrazu Jacksona Pollocka. Maud kupiła go na garażowej wyprzedaży, myślała, że zrobi kawał koleżance, dając jej w prezencie taki bohomaz. Ktoś jednak zwrócił jej uwagę, że to może być dzieło Pollocka. Jeśli tak – to jest wart miliony dolarów. Zaczynają się cyrki z rzeczoznawcami, wieloletnia batalia o uznanie autentyczności. Percy jest ostatnią instancją. Od tego spotkania, jednego spojrzenia krytyka, zależy przyszłość Maud i po trosze historia współczesnego malarstwa. W kampingowej przyczepie spotykają się dwa światy – wyrafinowanie kultury wysokiej i trzeźwy rozsądek przedstawicielki amerykańskiego ludu, która nie zna się na sztuce, ale przecież swój honor ma. Kobieta i krytyk prowadzą ze sobą bezpardonową grę, ryczymy ze śmiechu, widząc jak Maud próbuje przekupić eksperta, jak ekspert, który wie wszystko o sztuce, jest bezradny wobec zdesperowanej kobiety. Ona broni prawa do swego odkrycia, on etyki zawodowej. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Bohaterowie sztuki Stephena Sachsa rzeczywiście istnieją, choć nazywają się inaczej. Krytyk Thomas Hoving był wieloletnim dyrektorem nowojorskiego Metropolitan Museum, a Teri Horton, pierwowzór Maude, naprawdę kupiła coś, co może być obrazem Pollocka za 5 dolarów i, mimo że proponowano jej za niego fortunę, walczy wciąż o certyfikat autentyczności.
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

Mieszkająca na północy Kalifornii Maude Gutman kupiła na wyprzedaży garażowej obraz, który być może jest dziełem Jacksona Pollocka. Zaprasza więc wybitnego znawcę i eksperta w dziedzinie sztuki – Lionela Percy’ego – by dokonał ekspertyzy i wydał opinię, czy naprawdę autorem obrazu jest amerykański artysta. Czy bezrobotna barmanka jest posiadaczką obrazu wartego miliony dolarów? Czy spotkał ją cud, który być może odmieni jej los? Spotkanie tej dwójki to zderzenie odległych światów. Różni ich wszystko – od statusu społecznego, przez wykształcenie, po stosunek do rzeczywistości. Jednak okazuje się, że spotkanie w sprawie obrazu staje się przede wszystkim spotkaniem dwóch samotnych ludzi pokiereszowanych przez los.
Oparta na prawdziwych wydarzeniach tragikomedia Stephena Sachsa to pełna zabawnych sytuacji oraz słownego humoru opowieść o tym, czym jest sztuka i o tym, jak trudno określić, co jest dziś prawdą.