W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: „Bliżej” Teatr sztuka na wynos czyli Scena pokój / Kraków

Spektakl: „Bliżej” Teatr sztuka na wynos czyli Scena pokój / Kraków
Data rozpoczęcia 2016-04-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III – 20 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Spektakl

„Bliżej” Teatr sztuka na wynos czyli Scena pokój
autor: Patrick Marber 
tłumaczenie: Michał Ronikier
reżyseria: Dariusz Starczewski
scenografia i kostiumy: Justyna Banasiak
muzyka: Mateusz Kobiałka
światło: Marek Oleniacz
projekcje: Dawid Kozłowski
zdjęcia: Tomasz Stokowski, D.B.
występują: Anka Graczyk, Dagmara Bąk, Michał Kitliński, Paweł Okraska

 

Siedziba Sztuki na Wynos, czyli Scena Pokój, mieści się w krakowskiej kamienicy na ulicy Starowiślnej. Drugie albo trzecie piętro. To jest chyba najmniejsza scena w Krakowie. Każdy spektakl Dariusza Starczewskiego grany w jego i Anny Graczyk prywatnym mieszkaniu może obejrzeć tylko trzynastu widzów. Trzynastu, nie więcej! Na szczęście czasem aktorzy wychodzą na miasto i grają gościnnie na innych krakowskich lub polskich scenach.

“Bliżej” Starczewskiego to jedna z najciekawszych polskich wersji dramatu Patricka Marbera traktującego o miłosnej szamotaninie czwórki bohaterów. Parę lat temu według sztuki “Closer” zrealizowano holywoodzki film z Clive’m Owenem, Judem Law, Natalie Portman i Julią Roberts, krakowski spektakl nie zakrywa naszej pamięci o tym filmie, tylko dyskretnie z nim polemizuje. W oryginale do Londynu przybywa dziewczyna – zagadka, wybiera sobie pseudonim Alice Ayers i uruchamia lawinę miłosnych wypadków. Walczy o nią dwóch kochanków, pisarz Dan i lekarz Larry. No i jest jeszcze ta czwarta, femme fatale – fotograficzka Anna. Razem przećwiczą wszelkie możliwe warianty związków między mężczyzną i kobietą. Wszystkie emocjonalne zwroty i zmienione sojusze kochanków. Będą od siebie odchodzić i do siebie wracać. Zdradzać, zakochiwać ponownie, intrygować i demaskować własne intencje. Cały Londyn, przestrzeń dramatu, jest skurczony do wymiarów jednego pokoju, jakby poza nim nie było świata i innych ludzi. Krakowski spektakl pokazuje miłość jako wojenną grę, podpowiada jednak, że możemy ją oglądać tylko z perspektywy Alice, że to do jej głowy weszliśmy, jej oczami widzimy ten erotyczny labirynt. Tu nie chodzi o to, by znaleźć odpowiedzieć na pytanie, kto jest winny niestałości, dlaczego kończy się miłość. Wspólnie z reżyserem szukamy pierwszego kamyka, który porusza lawinę słów i niepotrzebnych gestów. Elementu, od którego zaczyna się związek lub jego kres.
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego Teatru Starego
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej