W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Cholonek
Data rozpoczęcia 2017-12-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 40 zł, II - 30 zł, III – 20 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Spektakl

„Cholonek” wg powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” Janoscha
reżyseria: Mirosław Neinert, Robert Talarczyk
adaptacja: Robert Talarczyk
scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka
występują: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk


czas trwania: 1h 45 min bez przerwy

Po spektaklu rozmowa z twórcami 
Prowadzi: Łukasz Drewniak

Wielki przebój teatralny Górnego Śląska, spektakl kultowy i tożsamościowy zrealizowany na podstawie powieści Gustava Janoscha, którą jakiś czas temu pragnął zekranizować Kazimierz Kutz. Kutzowi się nie udało, ale Mirosław Neinert i jego zespół zrobili z niej groteskowy i nostalgiczny zarazem portret Ślązaków i śląskości XX wieku. 

Do rodziny Świątków trafiamy tuż przed drugą wojną światową. Przy kuchennym stole gada się o życiu i miłości, córki Świątka pyskują, przyjmują kawalerów, kłapią o byle czym. Ech, te śląskie domy, śląskie familie – zawieszone między epokami, z czasem, który nie płynie. Cholonek popełnia jednak błąd – w odwiecznym polsko niemieckim sporze bierze stronę Niemców i Hitlera. Wojna pustoszy śląską Arkadię, potem wkraczają Rosjanie. Śmiechy na widowni cichną, bo nagle barwny obrazek z przeszłości dociera do granic naszej pamięci. Janosch kończy swoją opowieść w punkcie, który już znają z autopsji najstarsi widzowie. Stary i dobrze ułożony świat pęka, znika, zostaje wypędzony. 

Aktorzy z Korezu - Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Robert Talarczyk i Dariusz Stach grają Janoscha przetłumaczonego z niemieckiego na ślunską gadkę jakby to był ich Pan Tadeusz. Cholonek to najpierw piękna i zabawna, potem piękna i wzruszająca lekcja języka, obyczajów i mentalności śląskiej.
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym