W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: "Chopcy z Roosevelta" / Teatr Nowy w Zabrzu

Spektakl: "Chopcy z Roosevelta" / Teatr Nowy w Zabrzu
Data rozpoczęcia 2023-02-03
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 20-60 zł
Kategoria Spektakl

Spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”.

Reżyseria: Jacek Głomb
Obsada: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Krzysztof Urbanowicz, Andrzej Kroczyński, Jakub Piwowarczyk, Marian Wiśniewski.

Po spektaklu w dn. 3.02 odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Wojciech Majcherek.

Była sobie drużyna Górnik Zabrze. Symbol mocarstwowych ambicji piłkarskich Śląska. Kopalniana duma peerelu. Towar eksportowy polskiej piłki. Centrum lokalnej tożsamości. Zespół-legenda, który w sezonie 1970/1971 w erze przedtelewizyjnej doszedł w dramatycznych okolicznościach do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Przegrał, ale wygrał. O tym wszystkim traktowała książka Pawła Czado “Górnik Zabrze”. To opowieść o złotych latach a stały duet współpracowników Jacek Głomb i Katarzyna Knychalska zrobił z niej spektakl nie tylko dla Zabrza, nie tylko dla Górnego Śląska, nie tylko dla kibiców piłki nożnej.

Realizatorom tylko z pozoru chodzi o konkretny klub i jego chwałę. Tak naprawdę opowiadają o świeckiej religii. Przyglądają się instytucji, która rządzi życiem pokoleń, organizuje codzienność, kanalizuje marzenia zbiorowości. Miłość do swojej drużyny kompensuje niewesołą rzeczywistość. Mecz staje się małą, bezkrwawą wojną o dobro i porządek świata, w której wygrywają o dziwo ci lepsi i zwykle pokrzywdzeni. A wygrywają dlatego, że są razem, kochają swoich reprezentantów bezwarunkowo i nie mają życia poza stadionem. To znaczy mają domy, pracują na kopalni, ale szczęśliwi są tylko na meczu, na trybunie, w tłumie ludzi odczuwających to samo. Górnik Zabrze i pewnie jeszcze wiele mniejszych lokalnych firm jak Motor Lublin, Stal Rzeszów, Polonia Warszawa zastępuje kibicom Matkę Boską i prawdziwego ojca. Uświęca rodzinę z wyboru. Piłka ponad miłość, piłka ponad obowiązek pracowniczy. W spektaklu Głomba fenomen Górnika Zabrze zostaje opowiedziany historiami piłkarza, kibica i działacza. Każdy z nich staje się na chwilę śląskim Everymanem a może polskim Każdym, bo w końcu nie tylko zabrzanie rozpoznają się w tym spektaklu. W Zabrzańskim Teatrze Nowym widownia zmienia się w stadion, widzowie przychodzą w szalikach, śpiewają kibicowskie przyśpiewki, jeszcze z czasów peerelu. Chwilami ogląda się ten spektakl jak mecz. Udzielają się nerwy z finału i półfinałów roku pamiętnego. Historia Górnika staje się peanem na cześć wspólnoty, która sama sobie zbudowała żyjący pomnik, drużynę, która po dziś dzień gra, współtworzy mit, próbuje opierać się komercjalizacji sportu.

Idę o zakład, że po obejrzeniu tego przedstawienia i ty widzu zostaniesz kibicem Górnika Zabrze. Albo przynajmniej łaskawszym okiem spojrzysz na ligowe potyczki Motoru Lublin.

Łukasz Drewniak, kurator Programu Teatralnego w Teatrze Starym.

Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała. Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze. „Chopcy z Roosevelta” będą więc opowiadać o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To będzie również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zada pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy?

Spektakl może stać się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko.

Premiera: 7 października 2022 r.

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III – 30 zł, stojące - 20 zł