W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Frau mit Automat"
Data rozpoczęcia 2021-10-05
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, ul. Grodzka 21 (Sala Czarna)
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

Spektakl dedykowany kobietom w wykonaniu białoruskiego Teatru Kryły Chałopa z Brześcia (premiera w Lublinie). 

Wydarzenie Towarzyszące Kongresowi Współpracy Transgranicznej Lublin 2021
Wydarzenie jest częścią akcji Lublin solidarny z Białorusią! #LublinSolidarnyZBiałorusią

Spektakl w języku rosyjskim – podczas spektaklu będą wyświetlane napisy w języku polskim i angielskim.
Tłumaczenie na język polski: Anna Jawdosiuk-Małek
Tłumaczenie na język angielski: Monika Majewska

 

Współorganizatorzy: Miasto Lublin, Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, Teatr Kryły Chałopa, Czasopismo Kultura Enter
Partnerzy: Teatr Národní divadlo, Europejskie Centrum Sztuki Hellerau

 

Mój problem to problem kobiet (Eva Partum)
FRAU MIT AUTOMAT

Frau Mit Automat to głęboko autobiograficzny dramat, podzielony na kilka części i przedstawiający różne tożsamości kobiety: Żony, Matki, Kochanki, Ofiary, Furii.

Tekst bazuje na doświadczeniach pokolenia autorów, dorastającego w latach 90. XX w. po rozpadzie ZSRR, a także na refleksji „co to znaczy być kobietą”. Nawiązuje do innych źródeł literackich i ideologicznych (tragedii O. Wilde’a Salome, monografii białoruskiej socjolożki i badaczki Anny Szadriny, książki S. Smirnowa Twierdza Brzeska, poezji białoruskiej artystki Mariny Napruszkiny, artykułu Joana Ringelheima Women and the Holocaust: A Reconsideration of Research (Kobiety i Holokaust: rewizja badań).

Solidarność między kobietami, potrzeba ochrony i troski o innych tworzą nowy kontekst dla kobiecych historii, losów i instynktu przetrwania w obecnym białoruskim reżimie opresyjnym. W epilogu zeznania kobiet z lat 40. XX w. konfrontowane są z niemal identycznymi zeznaniami współczesnych kobiet z Aresztu Śledczego Okrestina i innych białoruskich więzień. Spektakl ma silny polityczny i krytyczny wydźwięk – nie tylko w kontekście białoruskiej twardej walki o demokrację, ale także w kontekście globalnego ruchu #MeToo. Tekst daje wgląd w intymność autorki, w sferę prywatną (wspomnienia mężczyzn, którzy w różnych formach zdominowali ją w życiu osobistym; okropna pamięć o przemocy wobec niej w okresie dorastania, kontrowersyjne doświadczenie macierzyństwa pod presją społeczną), łączy doświadczenia kobiet w przeszłości i teraz. Spektakl jest artystycznym wkładem w dyskurs o równości płci i stawia pytania, które niekoniecznie ograniczają się do kontekstu białoruskiego.
Każda scena reprezentuje różne rodzaje poetyki i gatunków teatralnych: opera, stand up, teatr lalek, teatr dokumentalny. Występowi towarzyszy muzyka na żywo skomponowana i wykonana przez jedną z najlepszych białoruskich kompozytorek – Wolhę Podhajską.

  • Reżyserka – Aksana Haiko
  • Tekst – Aksana Haiko, Locha Czykanas
  • Aktorki – Aksana Haiko, Swiatłana Haidalionak
  • Kompozytorka i muzyczka – Wolha Podhajskaja
  • Scenografia – Swieta Husakowa
  • Video – Swieta Husakowa, Karina Baratowa
  • Dźwięk, światło - Witalij Eppow
  • Autorka grafiki – Lesia Pczełka

Teatr Kryły Chałopa (w latach 2001-2011 – Brzeski Wolny Teatr) powstał w 2001 roku. Misją teatru jest krytyczne spojrzenie w formie performatywnej na problemy społeczne.W latach 2001-2021 teatr zrealizował kilkanaście performatywnych akcji ulicznych, 15 spektakli (w tym 5 spektakli ulicznych). Spektakle były prezentowane na ponad 50 międzynarodowych festiwalach w Polsce, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Danii i Francji.
Aktorzy teatru przeprowadzili szereg warsztatów w Białorusi, USA, Polsce, Francji, Ukrainie, Rosji i Litwie. Od 2016 r. Teatr Kryły Chałopa prowadzi Szkołę Sztuki Kolektywnej, do której co roku rekrutuje w Brześciu amatorów do studia teatralnego.
Teatr zajmuje się nie tylko tworzeniem spektakli, lecz także organizuje wystawy, pokazy filmowe, spotkania i inne inicjatywy kulturalne, prowadzi bibliotekę teatralną, zajmuje się wymianą doświadczeń z teoretykami i praktykami teatru z Białorusi i zagranicy.
W 2014 r. Teatr otworzył w Brześciu Przestrzeń KX, która działa jako teatr, galeria oraz miejsce przeznaczone dla organizacji wydarzeń kulturalnych.
W 2017 r. zainicjował oraz wyprodukował audio spektakl w aplikacji mobilnej Brest Stories Guide o zniszczeniu społeczności żydowskiej w Brześciu.
W 2018 r. Teatr otrzymał Nagrodę ONZ – Złotego Gołębia – za znaczący wkład w obronę praw i godności człowieka.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność przyjścia.
Wydarzenie w formule hybrydowej. Transmisja live spektaklu będzie dostępna na kanale YouTube Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.
Link do transmisji